13/04/2026
Koniec festivalu Sám na javisku v roku Európskeho hlavného mesta kultúry 2026?
Pamätám si ten telefonát. Niekedy v roku 2004 mi zavolal „otec festivalu“ Vlado Kulíšek, či by som nechcel po ňom prevziať štafetu a pokračovať v organizovaní festivalu Sám na javisku. Neváhal som. S pokorou a vďakou som jeho ponuku prijal – a od roku 2005 sme sa spolu s kolegami naplno pustili do práce. Festival, ktorý vznikol v Trenčíne v roku 1995, sa stal jedinečným formátom divadla jedného herca a jeho význam postupne presiahol hranice Slovenska aj Česka. Je jediný svojho druhu na Slovensku. Už 21 rokov ho organizujeme – na rôznych miestach v meste, otvorene, prístupne, posledné roky aj za dobrovoľné vstupné. Bez veľkých gest ale vytrvalo. Mesto Trenčín festival dlhodobo podporuje – a patrí mu za to úprimná vďaka. Zároveň však táto podpora pokrýva len menšiu časť celkového rozpočtu. Tento rok je však situácia naozaj vážna. Festival po prvýkrát nezískal podporu z Fondu na podporu umenia a zároveň neuspel ani v programe Európskeho hlavného mesta kultúry 2026. Chýba viac ako 70 % rozpočtu. Ocitli sme tam, kde sme ešte nikdy neboli: nevieme, či bude festival pokračovať, alebo sa po viac ako 31 rokoch skončí. Práve v roku, keď je Trenčín Európskym hlavným mestom kultúry.
Preto po konzultácii s predstaviteľmi Mesta Trenčín budem presadzovať návrh na podporu festivalu tak, aby bol realizovateľný aspoň v minimálnom rozsahu a veriť, že Sám na javisku bude pokračovať. 🙏