28/02/2024
Despre Nedei - partea a patra
Se presupune că originile acestui obicei ar avea legătură cu o sărbătoare precreștină dedicată zeului focului, și al soarelui. Numele de ,,nedeie” vine din dialectul slav ,,Nedélja”, adică ,,Duminică”.
Cele mai multe nedei se făceau în Carpații Meridionali, în ținutul dornelor, în Apuseni și în Munții Banatului, unde ocupația de bază a localnicilor era păstoritul.
Prima nedeie la care au participat păstorii șugăjeni a fost cea din ,,Poiana Muierii”, atestată documentar încă din 1484; dar în urma unei bătăi între ciobani, din 1947 i s-a schimbat locul de desfășurare la poalele munților, ca să poată fi controlată mai ușor. La limita dintre comuna Sășciori și Șugag, este un loc cu denumirea ,,la nedei” și cu siguranță în acest loc se făcea o nedeie.
Șugăjenii mai mergeau și la nedeile din ,,Smida mică” și ,,Smida mare”, dar și la cea care se făcea pe curmătura dintre Vârful lui Pătru și Aușel, care mai târziu s-a mutat la Șurianu și se organiza în 20 Iulie de Sf. Ilie. Nedeia de la Șurianu s-a organizat până prin anii 1985.
Text: Vasile Duvlea
Foto: arhiva Căminului Cultural Șugag și a proiectului ”Șugag în obiectiv”
_________________________________________________
__________________________________________________
Proiect finanțat în cadrul Investiției I5, C11 din Planul Național de Redresare și Reziliență.
Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.
PNRR : FONDURI PENTRU ROMÂNIA MODERNĂ ȘI REFORMATĂ!
https://mfe.gov.ro/pnrr/
https://www.facebook.com/PNRROficial/