Jurnalul UNUI Visator

Jurnalul UNUI Visator *
FLOREA FANE JANȚĂ. CREATOR ȘI IUBITOR DE POEZIE
PAGINĂ PUBLICĂ

Eu, FLOREA fane JANŢĂ, Visătorul, sunt o picătură de apă din Oceanul Planetar, sunt o pată de nour pe bolta cerească, sunt o particulă microscopică a marelui Mapamond...mi-am luat pseudonimul de visător incurabil, pentru că am fost de când m-am născut, sunt şi voi fi, un visător, dar şi pentru faptul că m-am născut dintr-un vis: visul tatălui meu da a avea un fecior~şi visul lui s-a implinit...m-a

avut pe mine,,VISĂTORUL INCURABIL"...
În acest jurnal,,înmănuchez"mai multe poezii, în care cânt,,din
suflet~pentru suflet", tot ce am iubit şi iubesc în viaţă...! Toate aceste poezii le dedic prietenilor mei,,OAMENII", tuturor acelora care iubesc poezia,care iubesc,,Frumosul" pe
pământ...!!!
-"Hobiul meu, adică acea parte din mine fără care mi-ar fi foarte greu să supravieţuiesc, se chemă,, POEZIE"....Mulţumesc Creatorului meu şi părinţilor mei (în special mamei), pentru că mi-a dirijat sufletul către POEZIE, către SUBLIMUL ce poate fi transmis prin POEZIE....

Peste câteva zile , pe 1 iunie, întrega Planetă sărbătoreşte ZIUA INTERNAŢIONALĂ A COPILULUI...Visătorul, aşa cm e EL, ...
29/05/2026

Peste câteva zile , pe 1 iunie, întrega Planetă sărbătoreşte
ZIUA INTERNAŢIONALĂ A COPILULUI...Visătorul, aşa cm e EL, vine în întâmpinarea acestei zile, cu un mic poem în care (cred), se regăsesc mulţi copii şi părinţi, deopotrivă...!
ȚIE-COPILUL MEU-
********************
Eşti zămislit din dragostea mea
şi udat cu lacrimile mele la rădăcină
ca să poţi înflori frumos, ca o lalea,
să-mi faci viaţa frumoasă şi plină.
***
Am investit în tine zâmbete şi sărutări,
dar am investit şi doruri şi lacrimi,
am investit oftaturi şi visări,
şi am trecut cu tine, prin patimi.
***
Mi-ai fost bolnav şi eu te-am îngrijit
fiind o bucăţică din sufletul meu.
Nu voiam să te văd trist, ofilit,
şi am cerut ajutor lui Dumnezeu.
***
Te-am trimis apoi, prin şcoli, ani la rând
să devii om cu puteri depline,
tu nu mi-ai văzut lacrimile curgând
din doruri, din griji şi suspine.
***
Sub tălpile tale, copile
stau sărutările mele de atunci, de o viaţă,
de când erai mic, de câteva zile
şi, până mai azi dimineaţă.
***
Ai grijă copile, de tine,
să-ţi faci drumul lin, plin de flori şi de vise,
dar, gândeşte-te din când în când şi la mine,
căci datorită mie, ai azi, porţi deschise...!!!
**********************************************
autor - EU
-FLOREA fane JANŢĂ (visătorul incurabil)

-DESCÂNTECE-(1-pentru clasa politică)*************************-Stimaţi politicienicei de azi, ori mai de ieri,să vă desc...
28/05/2026

-DESCÂNTECE-
(1-pentru clasa politică)
*************************
-Stimaţi politicieni
cei de azi, ori mai de ieri,
să vă descânt, azi m-apuc
pe contul meu de facebook.
Ieri v-am descântat în bobi,
firați voi să fiți de snobi.
Astăzi vă descânt în cărți,
firați voi să fiți, de hoți...
***************************
Vă descânt în cărţi şi-n bobi
dar-aţi cu maşina-n plopi,
că deochiul v-a cuprins
şi la furat v-a împins,
nu vă săturaţi de fel
cu-n purcel, ori cu-n vițel,
voi furaţi ca-n codrul mare
pământ, cu mii de hectare,
fabrici mari voi a-ţi furat
parcă n-ar fi existat,
pensii mari voi v-aţi făcut,
nici în fund nu va durut
că toţi banii ce-i furaţi
de la noi, cei slabi, îi luaţi.
Furaţi, vă faceţi avere
dar e-averea ţării mele
şi mă doare măi golani
ce nu faceţi nici doi bani,
aşa c-am să vă descânt
să vă duceţi în pământ
cu iahturi şi cu maşini
ori fugiţi printre străini
să nu mai aud de voi,
să mai vină ş-alţii noi.
Dar, de-o face tot aşa
şi lor le voi descânta
să se ducă pe pustie
şi-napoi să nu mai vie.
Leac să vă dea Dumnezeu
după descântecul meu.
Să vă intre mintea-n cap
că eu sunt un pui de Dac
şi nicicând nu am să tac...!!!
*******************************
(2-pentru dragul meu popor)
***
Dragi concetăţeni cinstiţi,
cei ce trageţi şi munciţi
pe ogoare şi-n uzine,
vouă vă descânt de bine.
Vă descânt în bobi şi-n cărţi
ţara s-o scăpaţi de hoţi,
să trăiţi cinstiţi şi bravi
nu ca nişte robi şi sclavi.
Vă descânt s-aveţi tărie
şi să scăpaţi de robie,
să-i jupuiţi de avere
pe cei ce sunt la putere
şi pe voi nu dă doi bani
decât din patru-n patru ani.
Bobii, eu îi învârtesc,
cărţile, le răsucesc
până când mi-or da de bine
pentru toţi acei ca mine.
Leac să vă dea Dumnezeu,
aşa cm vă doresc eu....🙏
AUTOR - EUF
-LOREA fane JANŢĂ -VISĂTORUL INCURABIL

EU-O CETATE CUCERITĂ*************************Încă de mic copil, din clasele primareviața mea a fost pusă, la câte-o înce...
28/05/2026

EU-O CETATE CUCERITĂ
*************************
Încă de mic copil, din clasele primare
viața mea a fost pusă, la câte-o încercare.
A fost ca o cetate de foarte mulți râvnită,
tot timpul asaltată, mai mereu cucerită.
***
M-a cucerit tot sportul, m-a cucerit mișcarea,
m-a cucerit și codrul, când îi umblam cărarea.
M-a cucerit știința, cu tot ce m-anvățat,
pe culmea cunoștinței, cu drag m-a înălțat.
***
M-a cucerit iubirea, m-a cucerit visarea,
m-au cucerit și munții, m-a cucerit și Marea.
M-au cucerit copii, prietenii din sat,
strângându-ne în gașcă, pornind toți la scăldat.
***
M-a cucerit un Soare, m-a cucerit o Lună,
am crescut laolaltă, am crescut împreună.
M-a cucerit și ploaia care-mi uda ogorul,
și fulgii de zăpadă, mergând cu plugușorul.
***
M-a cucerit femeia, cu vocea-i cristalină,
cu chipul ei angelic, cu mersul de felină.
M-a cucerit de mic, devenind MUZA mea,
eu, ridicând-o-n versuri, la rang de mare Stea...
***
Am fost ca o cetate, încă de mic copil,
prin labirintul vieții, m-am strecurat tiptil.
N-a fost o luptă dură, m-am lăsat cucerit
de tot ce-n viața asta, cu drag, eu am IUBIT...😘😘😘
*********************************************************
PITEȘTI-28-05-2026
Autor-EU
FLOREA-FANE JANȚĂ-VISĂTORUL

EU- SCLAVUL IUBIRII ***********************Cât sunt viu și mă simt binelume bună, lumea mea,cât îmi curge sânge-n vine,d...
27/05/2026

EU- SCLAVUL IUBIRII
***********************
Cât sunt viu și mă simt bine
lume bună, lumea mea,
cât îmi curge sânge-n vine,
de iubit nu m-oi lăsa.
***
Doar iubirea îmi dă forţă
ca să merg spre mai departe,
precum cartea mă îndeamnă
spre a şti, spre a cunoaşte.
***
Da, m-a cucerit IUBIREA,
fără ea, nu aş fi viu,
n-aş cunoaşte fericirea,
mi-ar fi sufletul pustiu.
***
Doar când ochii-i voi închide,
iar gura mi s-oncleşta
şi-n pământ mă voi ascunde,
,,DE IUBIRE, M-OI LĂSA"...!!!
*
autor-EU
-FLOREA fane JANŢĂ-Visătorul

M-AM COCOȘAT PUȚIN**************************M-am cocoșat puțin, de  anii scurși într-unacu ploi și cu zăpezi, cu soare ș...
25/05/2026

M-AM COCOȘAT PUȚIN
**************************
M-am cocoșat puțin, de anii scurși într-una
cu ploi și cu zăpezi, cu soare și cu vânt,
în fața lor, eu mi-am plecat coloana,
m-am cocoșat puțin dar, tot visător sunt...
***
M-am cocoșat puțin dar, sufletul mi-i drept
și așa îmi va rămâne, mâine și-n viitor,
n-am să mi-l plec nicicând, deși nu e perfect.
M-am cocoșat puțin dar, sunt tot visător...
***
M-am cocoșat puțin de griji și de nevoi
dar, sufletul mi-i tot tânăr și durabil,
ș-am să rămân aici, pe facebook, lângă voi
tot ca un visâtor și tot un ,,Incurabil,,
***
M-am cocoșat puțin, de vremuri și de vreme
dar, am venit aici, cu gândul să vă spun
că atâta timp cât sânge-mi curge-n vene
EU, tot un VISĂTOR, sunt și am să rămân...!!!
********************************************
PITEȘTI-25-05-2026
autor- EU
-FLOREA FANE JANȚĂ (Visătorul Incurabil)

VISEAZĂ OMULE FRUMOS****************************De câte ori eşti trist, un vis aprinde-n tineşi lasă-n urma ta, regrete ...
24/05/2026

VISEAZĂ OMULE FRUMOS
****************************
De câte ori eşti trist, un vis aprinde-n tine
şi lasă-n urma ta, regrete şi suspine.
Aprinde tu un vis, să ardă ca un foc
ş-aruncă-te într-însul, cu totul intră-n joc.
***
Când, de la viața asta, tu speri ceva mai bine,
aprinde tu un vis, lasă-l să ardă-n tine.
Cu toţi simţim nevoia, să mai visăm puţin
când cupa e prea plină cu amarul de pelin.
***
Cu toți simțim nevoia să ne-agățăm de-un vis
când lupta grea cu viața, în suflet ne-a atins.
Gândind, visând, sperând, la noi, frumosul vine,
ne facem nopţi mai calde şi zile mai senine...!!!
*************************************************
autor- EU,
-FLOREA fane JANŢĂ /Visătorul)

POARTA INIMII MELE ***********************Las poarta inimii mereu deschisăiar, când nu pot, o las puțin crăpatăcăci, fer...
23/05/2026

POARTA INIMII MELE
***********************
Las poarta inimii mereu deschisă
iar, când nu pot, o las puțin crăpată
căci, fericirea nu se știe
la poarta inimii, când o să bată...
***
N-am nici o teamă să visez frumos,
doar visele, fac viața atractivă
și nu mă lasă pradă disperării
ducând vaporul vieții, în derivă...
***
Nu visez viața în culoarea gri,
eu, visez viața în culori mai clare,
de-aceea las deschisă poarta inimii
și hoinăresc pe-a viselor cărare...
***
De e deschisă ori, puțin crăpată
EA, fericirea, știe să se strecoare,
eu, o primesc cu brațele deschise
în inima mea CALDĂ-IUBITOARE... 😘😘😘
************************************
PITEȘTI-23-MAI-2026
Autor EU
FLOREA FANE JANȚĂ-VISĂTORUL

Mai dă-mi Doamne, zile...***************************O Doamne, Tu, Preasfinte, dă-mi zile să trăiesc,pe cei ce-mi sunt dr...
22/05/2026

Mai dă-mi Doamne, zile...
***************************
O Doamne, Tu, Preasfinte, dă-mi zile să trăiesc,
pe cei ce-mi sunt dragi mie, să pot să-i mai iubesc,
să le mai stau alături, la greu, ca și la bine
în Tine-mi pun speranțe, până sosesc la Tine...
***
O Maică Preacurată, roagă-L pe fiul Tău
să pună vorbă bună, pe lângă Tatăl său,
să mă mai păsuiască, cu-n an, doi, cât o vrea,
să mai iubesc un pic, aici, în lumea mea.
***
Căci tot ce mi-i drag mie, se află pe pământ,
c-o să-i iubesc de-a pururi, făcut-am jurământ.
Sunt avansat în vârstă, știu asta Doamne, bine
de-aceea-mi pun speranțe mereu, numai în Tine.
***
Cuvântul Tău, Preasfinte, încerc să Ți-L respect
și câte zile-mi dai, să văd doar drumul drept.
Iar pentru ce-mi dai Tu, în veci îți mulțumesc
și numele, prin versuri, mereu am să-Ți slăvesc...🙏🙏🙏
**************************************************
autor- MEREU ACELAȘI,
-FLOREA FANE JANȚĂ (Visătorul Incurabil)🙏

*******************************În vis, mi-a apărut o poartă-n cale,acum, în luna florilor, în mai,la capătul unei alei î...
22/05/2026


*******************************
În vis, mi-a apărut o poartă-n cale,
acum, în luna florilor, în mai,
la capătul unei alei în floare,
~E poarta cea deschisa, către RAI...!
***
De-o parte si de alta a portiței,
doi îngeri albi, zâmbeau curtenitor
să-mi întărească spiritul credinței
în ,,viața veșnică" din viitor...!
***
M-apropii cu sfială de un înger
și-ntreb: de ce portița e deschisă...?
El îmi raspunde iute ca un fulger:
~Intrarea Visătorului, este permisă...!
***
O...! Înger bun, cu albe aripioare,
mai lasă-mă puțin să ,,zăbovesc",
știu că la voi e veșnic sărbătoare
~EU, totuși, viața asta, o iubesc...!
***
La vorbele-mi rostite, se-ntristează:
~Rămâi acolo pe pământ...mai stai,
dar tu să știi, Îngerii nu visează,
,,tot aici vei veni~la noi în RAI...!!!
************************************
Autor- EU
~FLOREA FANE JANȚĂ~visătorul incurabil

EU-Românul de acasă*************************Romanul de acasă, de foame n-o să moară,se mai găseşte (încă), de muncă şi î...
20/05/2026

EU-Românul de acasă
*************************
Romanul de acasă, de foame n-o să moară,
se mai găseşte (încă), de muncă şi în ţară.
De e cu ceva carte, ori mai puţin citit,
în ţară se descurcă, muncind curat, cinstit.
***
Chiar de el nu lucrează, ceea ce şi-a dorit,
faptul ca e acasă, îl face fericit.
Când vine de la muncă, îşi pune haina-n cui,
îşi ia nevasta-n braţe şi doarme-n patul lui.
***
De când este românul, de când are o ţară,
oricum îi este viaţa, tot nu e ca afară.
Străinătatea-i dură, cu bani te ademeneşte,
te stoarce de putere, apoi te părăseşte.
***
Eu, ca român, cu suflet adânc înfipt în glie,
îmi cânt românul frate şi maica Românie.
Aştept ca România, aştept cu nerăbdare,
să fie ca odată ,,O Românie Mare".
***
Iar cei plecaţi afară, de muncă să-şi găsească
să se întoarcă-n ţară, cu toţii s-o-ntregească.
Acesta-mi este visul, dorinţa şi mândria .
,,Trăiască-n veci Românul, trăiască România" !!!
*****************************************************
(Versuri dedicate tuturor românilor care mai cred în ţara asta, în frumuseţile, bogăţiile şi valorile Ei )...!!!
autor -EU
-Florea fane Janţă (Visătorul)

Address

Poiana Lacului

Telephone

+40773796331

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Jurnalul UNUI Visator posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Establishment

Send a message to Jurnalul UNUI Visator:

Share

Category