29/05/2026
Peste câteva zile , pe 1 iunie, întrega Planetă sărbătoreşte
ZIUA INTERNAŢIONALĂ A COPILULUI...Visătorul, aşa cm e EL, vine în întâmpinarea acestei zile, cu un mic poem în care (cred), se regăsesc mulţi copii şi părinţi, deopotrivă...!
ȚIE-COPILUL MEU-
********************
Eşti zămislit din dragostea mea
şi udat cu lacrimile mele la rădăcină
ca să poţi înflori frumos, ca o lalea,
să-mi faci viaţa frumoasă şi plină.
***
Am investit în tine zâmbete şi sărutări,
dar am investit şi doruri şi lacrimi,
am investit oftaturi şi visări,
şi am trecut cu tine, prin patimi.
***
Mi-ai fost bolnav şi eu te-am îngrijit
fiind o bucăţică din sufletul meu.
Nu voiam să te văd trist, ofilit,
şi am cerut ajutor lui Dumnezeu.
***
Te-am trimis apoi, prin şcoli, ani la rând
să devii om cu puteri depline,
tu nu mi-ai văzut lacrimile curgând
din doruri, din griji şi suspine.
***
Sub tălpile tale, copile
stau sărutările mele de atunci, de o viaţă,
de când erai mic, de câteva zile
şi, până mai azi dimineaţă.
***
Ai grijă copile, de tine,
să-ţi faci drumul lin, plin de flori şi de vise,
dar, gândeşte-te din când în când şi la mine,
căci datorită mie, ai azi, porţi deschise...!!!
**********************************************
autor - EU
-FLOREA fane JANŢĂ (visătorul incurabil)