05/06/2025
Vernisajul expoziției ''StART a postcard Oradea'' se suprapune cu un nou ciclu de evenimente în cadrul Asociatia D'art - Oradea. Mulțumim celor prezenți, care au decis să guste arta și să încurajeze tinerii artiști în devenire, elevi ai Liceul de Arte Oradea - Catedra Arte Vizuale. Ei au utilizat în acest scop culoarea pentru transpunerea digitală și în formă clasică, a sufletelor lor candide iar noi am celebrat astfel în data de 3 iunie, poveștile și povestitorii, într-un cadru artistic, la Galeria Ștefan Postol,
Acest proiect este rezultatul unei colaborări fericite între Asociația D’Art și Liceul de Arte Oradea.
Ca și vectori ai colaborării sunt profesorii coordonatori împreună cu elevii participanți, elevi care aparțin grupelor de vârstă și clase diferite. Dorim să le mulțumim pe această cale tuturor profesorilor de specialitate, pentru implicare, după cm urmează: Meza Andreea – Anamaria, Hulban Romina, Cristina Costolaș, Peter Claudia, Nagy Kinga, Czeke Andrea, Czentye Andrea, Iștoc Anamaria.
Pe simezele galeriei se pot vizualiza 41 de lucrări. Totul a pornit de la o temă dragă, și anume o reprezentare a patrimoniului nostru orădean, compus din clădirile care fac bogăția acestuia. Elevilor li s-a dat mână liberă de reprezentare și redare a subiectului, rezultând apoi ceea ce se vede, o interpretare artistică proprie. Rezultanta se poate transpune în format de cărți poștale de unde și denumirea proiectului ’’StART a postcard Oradea’’’, purtând semnătura autorului.
Dezvoltarea capacității de exprimare plastică este stimulată prin abordări ingenioase ale diverselor forme de manifestare (desen, colaj, ilustrații digitale, pictură în tehnici mixte și clasice de redare.)
Principalul obiectiv a fost astfel atins prin recursul la autenticitatea actului artistic care poartă amprenta și stilul fiecarărui elev, patrimoniul cultural este revitalizat în mod responsabil, corect și creativ.
Dorim să adresăm mulțumiri amfitrionului nostru, Ștefan Postol pentru punerea la dispoziție a unui spațiu cald și primitor.
Mulțumim doamnei director Mihaela Bondor și nădăjduim să mai colaborăm și prin alte proiecte cu Liceul de Arte.
De asemenea mulțumim colaboroatoarei noastre, coordonatoare de proiect, profesor dr. Andreea – Anamaria Meza.
Festivitatea noastră s-a încheiat cu înmânarea diplomelor elevilor și profesorilor participanți.
Inițiativele noastre se înscriu pe o linie justificată de reinstaurare a creditului și autorității artei, de promovare a seriozității gândirii, a integrității culturii și demnității stilului.