22/12/2025
🇷🇴 Seara de ieri a marcat finalul activității de anul acesta pentru Forumul German din Lovrin. Fotografiile intercalate evidențiază cele două acțiuni care au avut loc în cadrul evenimentului:
• Prezentarea activității culturale a surorilor Annemarie (istoric și critic de artă, membră a Uniunii Scriitorilor) și Ilse (artistă plastică, poetă) Hehn, ambele născute în Lovrin, susținută de dl. Werner Kremm, jurnalist, publicist și traducător în limba germană, la inițiativa doamnei prof. Dietlinde Huhn, președintă a Forumului German din Sânnicolau-Mare
• Un mini-spectacol de Crăciun, unde atât dansatorii mari, cât și cei mici, au adus în sală spiritul Sărbătorilor prin momente de muzică și dans, fiind întâmpinați, la final, de către Moș Crăciun (și de Doamna Crăciun!)
Portofoliul activității Forumului de anul acesta cuprinde: comemorarea germanilor din Lovrin deportați în URSS (februarie), Fasching (februarie), participarea la Zilele Culturale ale Germanilor din Banat (iunie), Kirchweih (august), participarea la Kirchweih-ul din Cenad (septembrie). Pe lângă acestea, putem include și repetițiile săptămânale, dar și serile de jocuri care au avut loc frecvent în cadrul Forumului.
Vă mulțumim pentru susținere!
🇩🇪 Der gestrige Abend markierte den Abschluss der diesjährigen Aktivitäten des Deutschen Forums in Lovrin. Die eingefügten Fotos zeigen zwei Programmpunkte der Veranstaltung:
• Vorstellung der kulturellen Tätigkeit der Schwestern Annemarie (Kunsthistorikerin und Kunstkritikerin, Mitglied des Schriftstellerverbandes) und Ilse (bildende Künstlerin und Dichterin) Hehn, beide in Lovrin geboren. Die Präsentation wurde von Werner Kremm, Journalist, Publizist und Übersetzer, gehalten und erfolgte auf Initiative von Frau Prof. Dietlinde Huhn, Vorsitzende des Deutschen Forums in Sânnicolau Mare.
• Eine kleine Weihnachtsaufführung, bei der große und kleine Tänzer mit Musik und Tanz festliche Stimmung in den Saal brachten und am Ende vom Weihnachtsmann (und der Weihnachtsfrau!) begrüßt wurden.
Das Jahresprogramm des Forums umfasste: das Gedenken an die aus Lovrin in die UdSSR deportierten Deutschen (Februar), den Fasching (Februar), die Teilnahme an den Kulturtagen der Banater Deutschen (Juni), die Kirchweih in Lovrin (August) sowie die Teilnahme an der Kirchweih in Cenad (September).
Außerdem gehörten auch die wöchentlichen Proben und die regelmäßig stattfindenden Spieleabende zu den Aktivitäten des Forums.
Vielen Dank für Ihre Unterstützung!