28/10/2021
Astazi se pare ca iar este o zi neagra pentru cultura:
"Scriitorul PAVEL CORUTZ, priten foarte bun al Domnului Grumazescu, a plecat...
A ales să-și termine Misiunea pe acest Pămînt, trecînd într-o Dimensiune Superioară, spre minunatele Lumi Astrale pentru a afla "ce înseamnă fericirea despre care am citit în cărți...!"
"Primește-mă, Zamolxe, precum sunt,
Iertarea ta să picure pe mine,
Pe fiul alb al vechiului pământ,
Pe duhul alb al vechilor ruine..."
Pavel Corutz va dăinui în inimile celor care l-au cunoscut și îndrăgit, iar cărțile, activitatea și faptele lui vor rămâne mărturie a OMULUI care a fost.
"Voi veni la voi ca o părere,
Ca un vis din alte lumi adus,
Să sfărm a lanțului durere,
Să vă spun ce zeii v-au ascuns..."
... Rămas bun, PAVEL CORUTZ!
17 iunie 1949 - 28.10.2021"
Sper ca acolo sus iti va fi mai bine langa bunii tai prieteni, Grumi si Caramitru si nu numai!
🖤🖤🖤