09/12/2025
9 decembrie 1965 - 9 decembrie 2025
6 DECENII DE TRACȚIUNE ELECTRICĂ ÎN ROMÂNIA
Se împlinesc astăzi 60 de ani de la plecarea în probe pentru prima dată în România a primei locomotive electrice. Licența le aparținea suedezilor de la ASEA (Allmänna Svenska Elektriska AB), iar locomotivele erau construite în Suedia. Primele locomotive produse acolo aveau o putere de 5.100 kW și o viteză maximă de 120 km/h.
Un an mai târziu începe și în România construcția locomotivelor electrice 060-EA, sub licența suedezilor de la ASEA, urmată și de realizarea variantei 060-EA1 (cu viteză maximă de 160 km/h). Partea electrică și montajul general erau realizate la Craiova de către Electroputere, în timp ce partea mecanică era asigurată de ICM Reșița.
De-a lungul celor 60 de ani de existență pe rețeaua feroviară națională, locomotivele electrice au circulat sub diverse modificări/modernizări, fiecare demonstrându-și mai mult sau mai puțin fiabilitatea. Prezentăm pe scurt aceste schimbări din istoria tracțiunii electrice din România pe 6 osii: