Five o'clock la Casa Romanescu

Five o'clock la Casa Romanescu À la Caragiale, cu bârfe, cafeluţă, dulceaţă la Casa Universitarilor craioveni. S-a hotarat! Ori toti sa muriti, ori toti sa scapam!

In fiece Joi, de la orele 5 pm trecute fix, crema si intelectualitatea, damele delicate si junii entuziasti, gurile-casca si mosafirii, depotatii si moftangiii se intalnesc negresit la ceaiul oferit cu gratie in numele Madamei Romanescu la Casa Universitarilor craioveni din strada Unirii no. 79. Fara confuziune si mofturi inutile, imboldul sperantei ce ne iuti in misia apostolatului cultural din u

rbea noastra, taman in prag de furtuni electorale, lua suavul chip al unor intalniri de-a dreptul romantioase, cu parfum de epoca, delicateturi culinare, intepaturi elegante si triumful talentului.

21/11/2016

Eşti TARE, VOLUNTARE!

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj în parteneriat cu Primăria Municipiului Craiova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Centrul de Voluntariat Voluntaris şi Centrul de Tineret Craiova organizează în data de 5 decembrie 2016 proiectul "Eşti TARE, VOLUNTARE!", ediţia a V-a.
Obiectivul proiectului este recompensarea voluntarilor, ong-urilor şi susţinătorilor voluntariatului din judeţul Dolj în anul 2016 în cadrul unei gale a voluntarilor.
Proiectul „Eşti TARE, VOLUNTARE!” are rolul de a atrage atenţia opiniei publice asupra importanţei voluntariatului şi de a oferi voluntarilor şi proiectelor de voluntariat din judeţul Dolj recunoaştere.
Nominalizările pot fi făcute de organizaţiile neguvernamentale, instituţiile publice care lucrează cu voluntari, voluntari şi alte persoane.
Un aplicant poate nominaliza la toate categoriile la fiecare dintre secţiuni.
Secţiunea: Cel mai TARE voluntar
 Cel mai TARE voluntar în domeniul artă şi cultură
 Cel mai TARE voluntar în domeniul social
 Cel mai TARE voluntar în domeniul educaţie
 Cel mai TARE voluntar în domeniul participării civice
 Cel mai TARE voluntar în domeniul sănătăţii
 Cel mai TARE voluntar în domeniul sportului

Se poate nominaliza un singur voluntar pe categorie, un voluntar poate fi nominalizat la mai multe categorii.
Secţiune Cel mai TARE proiect
 Cel mai TARE proiect în domeniul artă şi cultură
 Cel mai TARE proiect în domeniul social
 Cel mai TARE proiect în domeniul educaţie
 Cel mai TARE proiect în domeniul participării civice
 Cel mai TARE proiect în domeniul sănătăţii
 Cel mai TARE proiect în domeniul sportului

Secţiunea structuri tineret
 Cel mai TARE ONG

Secţiunea coordonator de voluntari
Cel mai TARE coordonator de voluntari
Formularul de nominalizare poate fi descărcat de pe site-ul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Dolj www.djst.ro şi va fi trimis până pe 28 noiembrie 2016 la adresa [email protected].

04/04/2012

Până când să n-avem și noi faliții noștri?

Da, suntem ultraprogresiști, da, suntem liber-schimbiști! Şi această stare de lucruri este intolerabilă! Până când să n-avem și noi faliții noștri?... Anglia-și are faliții săi, Franța-și are faliții săi, până și chiar Austria-și are faliții săi, în fine oricare națiune, oricare popor, oricare țară își are faliții săi... Numai noi să n-avem faliții noștri!... Cum zic: această stare de lucruri este intolerabilă, ea nu mai poate dura!..
Aşadar: industria română e admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipsește cu desăvârșire!
Electroputere nu va mai produce locomotive sau vagoane de metrou. Adunarea Generală a Acţionarilor, va decide dacă va aproba acest punct de pe ordinea de zi. Onorabilul domn Prezident a recunoscut că există această posibilitate să nu se mai producă locomotive şi vagoane de metrou la fabrica urbei. „ Pe lista punctelor de pe ordinea de zi apare şi Aprobarea desfiinţării Diviziei Vehicule Feroviare şi Urbane, dar şi Aprobarea desfiinţării Diviziei Reparaţii şi Modernizări Utilaje“, a declarat onor Prezidentele.
Veştile rele nu se opresc aici. Din luna mai la Electroputere se anunţă un nou val de disponibilizări. Peste 300 de salariaţi vor pleca acasă cu salarii compensatorii.Veneticul, cel care a preluat uzina, a declarat că Electroputere va produce în continuare locomotive, însă pentru piaţa lui. Din păcate acest lucru nu s-a mai întâmplat. 12 hectare de teren de la Electroputere au fost vândute, iar acolo s-a construit un mall, care anul trecut în toamnă a fost inaugurat şi unde merge boborul să… vază.

03/04/2012

avanpremiera la foaia no 6

Dignitate cu scandal
Musiu: Nu vreau să fiu răutăcios, eu o respect pe Coniţa şi s-a discutat aiurea despre oamenii mei. (cu un gest colosal) Vă jur pe Biblie că oamenii mei nu fac politică agresivă. Eu n-am plătit un ziarist să dea în cineva, în adversarii politici.
Toţi din fund (strigând amenințător) : Afară plastograful!
Musiu (gesticulează viu în mijlocul grupului său): Nu ştiu de ce se victimizează toţi, că vai, oamenii... mei! Eu am spus că vreau să fac o campanie elegantă şi vă jur cu mâna pe Biblie că nu am nicio legătură cu casetele şi nu mă interesează. (Coniţa ascultă palpitând.) Nu ştiu despre ce casetă e vorba, fiecare e cu viaţa lui, cu ce a făcut, cu păcatele lui până la urmă. Ne judecă acolo Dumnezeu când om trece. (plânsul îl îneacă) Eu sper să mă duc în iad, dar pe treapta aia, acolo, mai sus. (plânsul îl îneacă mai tare.) S-o găsi cineva să mă ia de ureche, de păr, poate, şi să mă pună în partea cealaltă. (plânsul l-a biruit de tot) Jur că nu am niciun amestec şi niciodată nu voi face aşa ceva. (foarte volubil) Dacă există cineva din anturajul meu care face o tâmpenie, jur că nu mai candidez la Primărie. E mizerabil, abject să spui aşa ceva despre orice persoană, nu e vorba doar de Coniţa! (foarte aprins) Am voit să cruț opinia publică de o lovitură scandaloasă;… astăzi însă am fost lovit așa de crud în dignitatea mea, încât nu mai pot tăcea!
Coniţa (după un moment de tăcere): Musiu sugereză, carevasăzică, vezi doamne! că ar fi motive pentru ca să mă tem, dar dumnealui e un gentleman şi vrea să mă protejeze, ceea ce demonstrează, încă o dată, că se află în spatele acestui zvon mizerabil. (cu energie) În plus, continuă să-l amplifice, spunând textual că ştia că eu a trebuit să plec fiindcă mă şantajau cu o casetă.
Toţi din faţă : Afară falsificatorul! trădătorul! (fierbere mare.)
Coniţa (sărind din loc): Abordarea mi se pare lipsită de orice urmă de bun-simţ, mai ales din partea unei persoane care a fost şi la reeducare; […] NU EXISTĂ NICIO CASETĂ compromiţătoare cu mine şi nu am fost niciodată, în întreaga mea carieră, implicată în vreun scandal, de orice natură; îmi doresc ca Musiu să candideze şi să accepte solicitarea mea de dezbatere, pe teme de interes general, inclusiv cheltuirea banului public. Menţionez că asemenea tentative de a-mi strica imaginea publică le consider penibile şi disperate, iar expresia «fiecare are un mort în şifonier de care trebuie să se teamă» este inaplicabilă în cazul meu.
(Zgomot la culme, strigăte, huiduieli, fluierături. Musiu a ieșit repede pe portița grilajului și ascultă ce se petrece în adunare. Toţi cei din fund au apucat de gât pe Toţi cei din faţă și-i târăsc afară. Toţi cei din faţă sunt grămadă peste Toţi cei din fund. Toate cuvintele și mișcările acestea din urmă se fac deodată și într-o clipă. — Cortina se lasă asupra primei mișcări a scandalului)

Foto: Laurentiu Nica
30/03/2012

Foto: Laurentiu Nica

27/03/2012

Teatrul nostru
Statul nostru dă subvenții peste subvenții la sute și mii de instituțiuni de cultură. Cum merg ele? Puțin îi pasă lui. Te-am trecut în budget, ți-am dat tot ce am putut. De control inteligent, ori de vreo solicitudine morală să-ți iei nădejdea. Și astfel, în generalitatea cazurilor, toate subvențiile acordate de stat sunt mai mult gratificări date la oarecari persoane decât ajutoare date la niște instituțiuni. (…)
Dacă față-n față ar sta două teatre, dintre cari unul să doarmă dus pe subvenția statului și altul să stea și să fie deștept, desigur acesta, cel chemat să trăiască, ar crește și ar prospera în paguba celuilalt — nevolnicul ar trebui să-și închiză baraca, oricât ar vrea să-și legitimeze existența și dreptul la pomana oficială, împărțind biletele gratis cu pachete întregi. Unul ar rămânea cu cerșetorii și chilipirgiii de loji și de staluri gratuite, și celălalt cu bunul public, care vrea să vază un teatru bun și plătește bucuros pentru asta.
Un director particular de teatru, care și-ar pune nu numai obrazul, ci și capitalul în joc, care ar avea sorți să-și vază inteligența și munca lui proprie răsplătite și capitalul rentând mai bine ca în o altă întreprindere, nu și-ar permite să țină porțile teatrului închise șase luni de zile, iar în celelalte șase luni să joace de trei, ba câteodată chiar numai de douâ ori pe săptămână.
Un director nu și-ar permite să plătească un regiment de inutili, nu și-ar permite să dea la o parte talentele și să scoață înaintea publicului nulitățile.
Un așa director nu și-ar permite să joace piese absurde pentru amiciția autorului, partidului sau familiei acestuia; n-ar putea să joace decât piese de succes mai mult sau mai puțin sigur, pentru că el ar trebui, din produsul întreprinderii și, dacă nu, din pungă, să plătească chiria localului, lefurile artiștilor și oamenilor de serviciu și onorarele autorilor, și pentru că ar ști că la semestru nu are să încaseze de la visterie și din alte părți nici o pomană oficială.
Teatrul românesc numai prin inițiativa privată se mai poate pune pe calea adevăratului progres literar și artistic. Când zic inițiativa privată, nu mă gândesc, Doamne ferește! la asociațiuni generoase de frecuentare obligatorie a teatrului puse sub înalte patronaje; arta, dacă nu se poate ține prin propria ei vitalitate, n-are să scape de decădere și de pierzare prin accese de patriotism și naționalism.
Când zic initiativă privată, înțeleg o asociație de capitaluri care să construiască localuri moderne de teatru.
Sunt sigur că acele capitaluri nu ar fi rău plasate. Și pe lângă câștigul material, asociația ar putea avea și mulțumirea că a contribuit, mai mult decât toate guvernele trecute, prezente și viitoare, la propășirea teatrului în țara românească.
Ar fi o afacere bănească minunată și-n același timp o adevărată binefacere pentru publicul nostru.
Nenea Iancu

Address

Strada Unirii No. 79
Craiova

Opening Hours

17:00 - 20:00

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Five o'clock la Casa Romanescu posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share