12/12/2019
Susținem demersul PRIDE România!
În acest caz trebuie să se facă dreptate. Ținem la libertatea de exprimare dar mai ales, la spiritul democratic. 
PRIDE România, asociația LGBTQ clujeană, printre altele și organizator al festivalului Cluj Pride, a primit o amendă de 2000 lei de la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii Romania (CNCD) pentru că a invitat spectacolul "Eu sunt. Și?", o producție a companiei Teatrul Bagaj realizată în colaborare cu Facultatea de Teatru și Film din cadrul Universității "Babeș-Bolyai" din Cluj-Napoca și "REACTOR de creație și experiment", să aibă o reprezentație și în cadrul festivalului "Cluj Pride".
Spectacolul se joacă din 2018 și s-a vorbit de el încă de pe atunci, inclusiv pe postul public de televiziune. Tot atunci au apărut în cadre și actorii îmbrăcați în călugări, imagini care nu au deranjat. Patriarhia Română monitorizează permanent toată presa și nu a avut la acel moment vreo reacție. Reprezentanții acestei instituții știau că este vorba de o reprezentație artistică și ar fi fost periculos pentru și-așa șifonata lor imagine să mai pornească un conflict ideologic vizând scena culturală din România. (https://www.youtube.com/watch?v=mMKxAvEU8Ig)
De-a lungul timpului, acest spectacol s-a mai jucat în numeroase festivaluri și pe diferite scene aparținând instituțiilor de stat:
1. În cadrul Festivalului "GALACTORIA 2018" - Organizator Facultatea de Teatru și Film din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, pe 7 iunie 2018 (https://www.clujlife.com/eveniment/eu-sunt-si-de-dan-boldea-galactoria/)
2. În cadrul Festivalului Internațional de Teatru "STUDIO" (Întâlnirea Școlilor de Teatru) la Teatrul Studio din Târgu Mureș, pe 24 noiembrie 2018 (https://www.zi-de-zi.ro/2018/11/24/eu-sunt-si-un-spectacol-provocator-la-teatrul-studio/)
3. La MIEZ - Spațiu de impresie, Craiova, pe 2 februarie 2019 (https://www.mystage.ro/spectacole/eu-sunt-si-craiova-1523)
4. La "Casa Artelor" din Timișoara - Reprezentație în colaborare cu Direcția Județeană pentru Cultură Timiș (instituție în subordinea Ministerului Culturii), pe 26 aprilie 2019 (https://www.facebook.com/events/casa-artelor-directia-judeteana-pentru-cultura-timis/eu-sunt-%C8%99i/1470333249768499/)
5. La "StudioAct" Oradea, pe 9 iunie 2019 (https://infooradea.ro/un-spectacol-de-teatru-cu-o-alta-viziune-un-spectacol-alternativ-eu-sunt-si-despre-om-despre-toleranta/)
6. În cadrul festivalului "Cluj Pride" organizat de către asociația LGBT clujeană PRIDE România, pe 10 iunie 2019
7. În cadrul evenimentului "Noaptea albă a Teatrului Studențesc", organizat de către Uniunea Studenților din România prin Asociația Studenților Academiei de Muzică "Gherghe Dima" din Cluj-Napoca, pe 15 noiembrie 2019 (https://www.facebook.com/events/1206423739544850/)
Niciun alt festival în care s-a mai jucat și nici producătorii spectacolului (care l-au conceput și care l-au interpretat) nu au fost reclamați și cercetați și nu au primit vreo amendă. Credem, așadar, că în toată judecata aceasta vorbim de un dublu standard. Nu a deranjat spectacolul niciunde, doar în momentul în care a fost jucat la noi.
Și nu, nu am făcut această listă pentru a ne victimiza sau pentru a-i arăta și pe alții cu degetul. Ci pentru a demonstra grosolănia cu care anumiți lideri religioși și grupările chipurile creștine luptă să manipuleze opinia publică, să construiască mesaje și implicit reacții virulente din partea societății la adresa comunității LGBT.
În încercarea lor constantă de ani și ani de zile de a convinge oamenii să ne urască, mesajul lor manipulator trimis opiniei publice prin mașinăria infernală pe care o au (site-uri așa-zis creștine, grupuri de Facebook pe care le administrează, pseudo-agenții de știri, platforme de știri părtinitoare, ș.a.) s-a dorit a fi simplu și cu impact emoțional: homosexualii își bat joc de credința și simbolurile creștine. Iar informația e luată de bună, fără a fi verificată.
Aceste grupări bine organizate știau foarte bine că spectacolul era produs în cadrul unei facultăți de stat, de către studenți heterosexuali, fără prea mari tangențe cu comunitatea gay. Dar dădea al naibii de bine să se pună în cârca homosexualilor acest spectacol, folosindu-se de simplul fapt că și noi, așa cm au făcut și multe alte festivaluri, i-am invitat să performeze.
Și cm să nu-i fi chemat când tema spectacolului este chiar tratamentul de care are parte comunitatea LGBT și când, anterior, acesta s-a tot jucat și a fost foarte bine receptat de public la toate festivalurile la care a fost anterior prezentat? Apoi cm am fi putut noi interveni și cenzura actul artistic? Cum am fi putut să le atacăm artiștilor libertatea de exprimare și să-i rugăm să taie anumite părți din spectacol, în timp ce noi, ca organizație, milităm pentru dreptul la liberă exprimare? Ce ar fi trebuit și am fi putut să facem ca și organizatori fără să fim amendați? Să nu acceptăm spectacolul în programul festivalului? Să cenzurăm așadar și să ascundem sub preș problemele dezbătute în spectacol? Să ne prefacem că aceste probleme nu există?
Nici nu ne-a trecut prin gând vreo secundă să intervenim asupra scenariului spectacolului. Ca organizație de drepturile omului vom fi alături de toți artiștii care cred, ca și noi, că exprimarea liberă, critica prin artă și exprimarea punctelor de vedere pe o scenă nu pot fi cenzurate și amendate în România anului 2019.
Decizia CNCD nu trebuie însă scoasă din context. Membrii Consiliului Director al CNCD sunt desemnați politic de către partidele parlamentare, iar puterea și influența politică pe care tot încearcă să o exercite biserica asupra clasei politice (vezi inclusiv protocoalele semnate de PNL, PSD și ALDE cu reprezentanții Coaliției pentru Familie) este tot mai mare, mai ales acum, când biroul executiv al partidului aflat la putere (PNL) este format în mare parte de politicieni care au susținut referendumul pentru familie.
Și în toată tevatura asta în care CNCD este acuzat de către presa și ONG-urile pro-familie, precum și de o parte a societății că este o instituție părtinitoare, trebuia să existe un țap ispășitor cu ajutorul căruia să se demonstreze contrariul. Așa ne-am trezit noi, aflați pentru prima dată într-un proces la CNCD, cu o amendă de 2000 de lei. Direct amendă, fără niciun avertisment măcar, în condițiile în care majoritatea politicienilor găsiți vinovați au primit doar un avertisment.
Nu ne lăsăm învinși și continuăm să credem că vor învinge valorile democrației și libertatea în toate formele ei. Vom contesta așadar în instanță decizia CNCD cu suportul juridic al colegilor de la Asociatia Accept, care ne-au fost alături permanent și cărora le mulțumim și cu această ocazie.
Echipa PRIDE România