Rzeźba ASP Wrocław

Rzeźba ASP Wrocław Rzeźba na ASP we Wrocławiu z perspektywy nieoficjalnej. Wykształcić i opanować własny, zindywidualizowany język komunikacji z odbiorcą.

Rzeźbą na Wrocławskiej Akademi Sztuk Pięknych zajmują się Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz Katedra Technik Rzeźbiarskich. Trzon Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych stanowi osiem pracowni rzeźby, w tym dwie Pracownie Podstaw Rzeźby oraz sześć Pracowni Rzeźby - dyplomujących. Wśród pracowni dyplomujących znajdują się: Pracownia Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich i Pracownia Pro

jektowania Rzeźby w Architekturze i Urbanistyce. Pracownie, zindywidualizowane programem wynikającym ze zróżnicowanych osobowości artystycznych prowadzących je profesorów są ofertą dla studentów o różnym temperamencie artystycznym. W zgodzie z misją uczelni starają się wyposażyć absolwenta w umiejętności pozwalające mu dopracować się własnej, oryginalnej wypowiedzi artystycznej. Wszelkie realizacje różnych form wypowiedzi artystycznej zapewnia funkcjonowanie zaplecza pracownianego – atelier oraz współpraca z Katedrą Technik Rzeźbiarskich. Pracownie Intermediów i Fotografii prowadzą interdyscyplinarny program dydaktyczny skupiający się na komunikacji twórczych strategii oraz intermedialnych działań w strukturach przestrzennych. Katedra posiada Pracownię Komputerową Wizualizacji Projektowania pomocną w organizacji przestrzeni. W strukturze Katedry znajduje się sześć pracowni rzeźby świadczących usługi z obszaru rzeźby i działań w przestrzeni dla innych wydziałów Akademii. W skład Katedry Technik Rzeźbiarskich wchodzi pięć pracowni specjalistycznych: odlewnictwa, metalu, drewna, kamienia oraz konserwacji i rekonstrukcji drewna. Więcej informacji na stronie www.asp.wroc.pl

KOOOŚCI to wystawa prac studentów i pracowników kierunku Rzeźba Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocł...
12/06/2026

KOOOŚCI to wystawa prac studentów i pracowników kierunku Rzeźba Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zorganizowana w ramach współpracy z firmą Duomed z okazji rozpoczęcia realizacji projektu spersonalizowanej rekonstrukcji kości. Rzeźby zostały zainspirowane anatomią ciała ludzkiego, a szczególnie kształtem wybranych kości. Wykonane zostały z różnych materiałów takich jak, brąz, ceramika, drewno, żywica, gips polimerowy, marmur.

Autorzy:

Jagoda Zdeb,
Zofia Pysz,
Wiktoria Rybak,
L**h Narożny,
Wiktoria Tworkowska,
Kinga Pitala,
Narbora Brciakowa,
Karolina Hyży,
Marek Ruszkiewicz,
Jakub Kosmowski,
Zuzanna Zienkiewicz,
Milena Ostrowska,
Magdalena Grzybowska,
Michał Staszczak,
Grzegorz Niemyjski,
Radosław Keler,
Julia Wiśniowska,
Ola Taratuta,
Jakub Wygnański

zamieścił RG

Zapraszamy na wystawę pokonkursową prezentującą wybrane realizacje studentów kierunku RZEŹBA Akademii Sztuk Pięknych im....
09/06/2026

Zapraszamy na wystawę pokonkursową prezentującą wybrane realizacje studentów kierunku RZEŹBA Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu powstałe w roku akademickim 2025/2026.

Wystawa będzie okazją do poznania różnorodnych postaw twórczych, technik i materiałów wykorzystywanych przez młodych artystów. Podczas wernisażu poznamy laureatów konkursu SUPER FORMA.

Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (ul. Fryderyka Joliot-Curie 12) w dniu 16 czerwca o godz. 15.00

Wystawa będzie czynna do 30 czerwca w godzinach funkcjonowania Biblioteki.

Organizatorzy: Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych, Katedra Technik Rzeźbiarskich oraz Koło Naukowe Studentów Rzeźby FORMA, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu.

W wystawie udział biorą::

Natalia Borek
Jakub Dobosiewicz
Zuzanna Januchta
Maja Koszyca
Gabriela Kwiatkowska
Michał Lorenczyk
Eryk Gniewomir Niezabitowski
Milena Ostrowska
Julia Magdalena Ornaf
Julia Pałka
Kinga Pitala
Alicja Portka
Wiktoria Rybak
Szymon Serafin
Aleksandra Taratuta
Wiktoria Tworkowska
Jakub Wygnański
Julia Wiśniowska
Jagoda Zdeb
Zuzia Zienkiewicz

Zarządzanie w sztuce - rekrutacja na nowy kierunek trwa!Jeszcze do 17 czerwca trwa rekrutacja online, tymczasem porozmaw...
08/06/2026

Zarządzanie w sztuce - rekrutacja na nowy kierunek trwa!

Jeszcze do 17 czerwca trwa rekrutacja online, tymczasem porozmawialiśmy ze studentami utworzonego w zeszłym roku kierunku, o studiowaniu na ASP.

Dlaczego studiujesz Zarządzanie w sztuce?

- Studiuje zarządzanie w sztuce ponieważ jest to kierunek który umożliwia połączenie umiejętności ekonomiczno marketingowych przydatnych na rynku pracy z branżą kreatywną co daje idealny balans w życiu.

- Poszukuję siebie, wiem że sztuka jest czymś co mnie przyciąga w każdej formie, ale sama nie jestem jeszcze pewna w którą stronę powinnam pójść, a jednocześnie połączenie z tym twardej wiedzy takiej jak ekonomia daje mi podstawy do łatwiejszego wejścia w rynek pracy

- Od zawsze obracałam się w środowisku sztuki, ale nie czułam się na tyle silna by cokolwiek tworzyć. Nie oznacza to, że brak mi kreatywności, wręcz przeciwnie ale po prostu kieruje ją w nieco inną stronę

- Bo znam teorię sztuki, ale chciałam podnieść swoje kompetencje w kierunku kuratora, czy menadżera kultury.

Jakie są mocne strony kierunku Zarządzanie w sztuce?

- Zapotrzebowanie na rynku pracy, które trzeba samemu sobie wyrobić. Naprawdę widzę, że kierunek ma ogromny potencjał. Kameralna atmosfera, w której podejście do każdej osoby jest praktycznie indywidualne. Pomaga to w rozwoju, daje przyjemną atmosferę i sprawia, że chce przychodzić się na uczelnię.

- Wyrozumiała kadra; niekonwencjonalne zadania, które popychają do nawiązywania znajomości ze studentami kierunków artystycznych; możliwość zapraszania gości do przeprowadzenia wykładów

- Mocne strony to zdecydowanie fakt że zajęcia prowadzą z nami w dużej mierze eksperci z uczelni ekonomicznych. Wiedza jest nam przekazywana przez prawdziwych ekspertów z dziedziny finansów czy zarządzania

Jak to jest studiować Zarządzanie na ASP?

- Hmm ogólnie studiowanie tutaj to niesamowite doświadczenie. Osobiście nigdy w życiu nie miałabym możliwości studiowania na ASP, przez egzaminy wstępne- a jednak tutaj jestem:))) To niesamowite siedzieć w sali, gdzie wylicza się przykładowe dzieło sztuki a przez okno patrzeć jak studenci są ubrudzeni od farb i gliny.

- Trzeba się przygotować, że trzeba włożyć w ten kierunek dużo własnej pracy, nabywać doświadczenie poprzez udział w różnych wydarzeniach, a wiedza teoretyczna będzie idealnym dopełnieniem tego działania.

- To nie jest tak, że dobrze czy niedobrze. Powiedziałabym że najważniejsi są tu ludzie.

- Studiując zarządzanie na ASP każdego dnia pracownicy uczelni, studenci z innych kierunków oraz ludzie z branży dają nam do zrozumienia że nasz kierunek jest potrzebny na polskim rynku sztuki

Twoje najlepsze doświadczenie uczelniane z ostatniego roku.

- Moim najlepszym doświadczeniem związanym z programem studiów są zajęcia z cyfrowych narzędzi oraz grafika w promocji sztuki, merytoryczna wiedza i bardzo dużo nauki poprzez działanie. Bardziej przyziemnym wspomnieniem są wkupiny oraz wigilia rzeźbiarska ;)

- Gra w planszówki o rynku sztuki na Finansowych Aspektach Zarządzania w Sztuce

- Najlepsze doświadczenie to wizyta wraz z kołem naukowym w domu aukcyjnym DESA w Warszawie gdzie mogliśmy zobaczyć jak na prawdę wygląda rynek dzieł sztuki"

Czy są jakieś słabe strony Zarządzania w sztuce na ASP?

- Potrzeba wyjaśniania innym: "Tak, studiuję na ASP. Nie, nie jestem artystą";

- Brak specjalistów w dziedzinie zarządzania i sztuki. Kultura i sztuka rządzi się swoimi prawami i nie zawsze wykładowcy z uniwersytetu ekonomicznego byli w stanie przełożyć swoją wiedze na nasze realia. Bardzo się starali, ale niestety nie ma jeszcze wystarczających badań w tym kierunku by rozwikłać wszystkie nasze dylematy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy pt. ,,Lśnienie" w Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, w M...
18/05/2026

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy pt. ,,Lśnienie" w Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, w Muzeum Zamojskim w Zamościu.

Wydarzenie towarzyszy obchodom 100-lecia Muzeum Zamojskiego oraz 80-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

,,Lśnienie niczym żar wszelkich palenisk historii, padało na oszronione tęsknotą pragnienie" jest zbiorem przestrzennych opowieści nawiązujących do wpływu człowieka na losy świata. Zwłaszcza w kontekście miejsca, jakim jest niezwykle bogaty historycznie Zamość, wystawa konfrontuje się z odpowiedzialnością, jak i wątpliwościami dotyczącymi mocy sprawczych.

W dramacie ,,Miarka za miarkę" William Shakespeare pisał:

,,Nasze wątpienie to zdrajca, co nieraz
Z rąk nam wytrąca dobro, którebyśmy
Uzyskać mogli, jeśliby od próby
Nie odwodziła nas trwoga."

Kierując się powyższym, możemy uznać, iż pomimo 350 miliardów dużych galaktyk we wszechświecie, nigdy nie powinniśmy wątpić w nasze możliwości. Każda zmiana niesie ze sobą potężną energię wpływu, nawet jeśli nie jesteśmy przekonani co do jej siły oddziaływania.

Wystawa rzeźby, dydaktyków i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych jest zatem złożoną historią o ludzkich pragnieniach i niepewności, która często powstrzymuje nas przed niechybnym osiągnięciem celu.

W. Shakespeare, Miarka za miarkę, Księgarnia Polska, Lwów 1897, s. 18

Tytuł wystawy: ,,Lśnienie"

Uczestnicy wystawy: Roland Grabkowski, Radosław Keler, Mariusz Kosiba, Marcin Michalak, Kinga Pitala, Alicja Portka, Marek Ruszkiewicz, Karolina Szymanowska.

Czas trwania: 1.05.2026 - 19.07.2026

Wernisaż: 1.05.2026, godz. 16:00

Kurator: dr Marek Ruszkiewicz

Miejsce: Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, ul. Łukasińskiego 2b, Muzeum Zamojskie, Zamość

Organizacja: Muzeum Zamojskie w Zamościu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

plakat: Piotr Olejarz

zdjęcia: Sebastian Oliwiak / Muzeum Zamojskie w Zamościu

zamieścił. RG

🔥 IRONPOUR — warsztaty odlewnicze dla studentów rzeźby ASP Wrocław 🔥Przypominamy, że już od wtorku 19 maja 2026 rozpoczy...
16/05/2026

🔥 IRONPOUR — warsztaty odlewnicze dla studentów rzeźby ASP Wrocław 🔥
Przypominamy, że już od wtorku 19 maja 2026 rozpoczynają się warsztaty odlewnicze, które potrwają do soboty 23 maja 2026.
W programie: pokaz technologii odlewniczych oraz odlewanie żeliwa.
Studenci zainteresowani udziałem w warsztatach proszeni są o przygotowanie modeli rzeźb oraz przesłanie zgłoszenia do niedzieli 17.05.2026 do godz. 23:59 na adres:
📩 [email protected]
Gościem specjalnym warsztatów będzie artysta wizytujący:
Professor Jason Brown
University of Tennessee
Spośród uczestników warsztatów zostanie również wyłoniona grupa studentów, która weźmie udział w międzynarodowych warsztatach odlewniczych na Litwie, odbywających się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia w ramach programu Erasmus.
📍 Studenci planujący realizację rzeźb metodą wytapianych modeli proszeni są o przyniesienie modeli w poniedziałek 18 maja o godz. 14:00 do pracowni 001.
📍 Formy piaskowe będą wykonywane od wtorku do piątku, a w sobotę odbędzie się finałowe odlewanie rzeźb.
📌 19–23.05.2026
📌 ul. Traugutta 19/21 — Pracownia 001
Zapraszamy i do zobaczenia!

Rzeźba ASP Wrocław przeprowadziła działania przestrzenne w rejonie Przedgórza Sudeckiego, a konkretnie w obrębie Masywu ...
08/05/2026

Rzeźba ASP Wrocław przeprowadziła działania przestrzenne w rejonie Przedgórza Sudeckiego, a konkretnie w obrębie Masywu Ślęży (718 m n.p.m.)

Wejście na szczyt przebiegało szlakiem niebieskim o ciekawej ekspozycji oraz zaskakującym zagęszczeniu formacji skalnych.

Zejście obejmowało szlak żółty i chwilowy odpoczynek na Wieżycy (415 m n.p.m.), bogatej w geologiczne rarytasy w postaci ciemnozielonych amfibolitów.

Ekspedycja odbyła się 22 kwietnia 2026 r., a udział w niej wzięli zarówno pracownicy jak i studenci kierunku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie.

zamieścił RG

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wystawy pt.: ,,Exhibitio lignea" towarzyszącej projektowi ,,Pałac Dietrichsteinów jak...
07/05/2026

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wystawy pt.: ,,Exhibitio lignea" towarzyszącej projektowi ,,Pałac Dietrichsteinów jako Laboratorium Sztuki" w Wodzisławiu Śląskim.

Wystawa odbyła się we wnętrzach XVIII-wiecznej rezydencji rodu Dietrichsteinów i prezentowała szeroki przekrój współczesnej rzeźby drewnianej.

Uczestnicy wystawy: Fedir Akulshym, Dominika Simova, Marcin Forysiewicz, Laura Szpilka, Kamil Niewiński, Kinga Hyrlicka, Eryk Niezabitowski, Cyryl Kacprzyk, Andrzej Kosowski, Marek Ruszkiewicz

- Inauguracja projektu „Pałac Dietrichsteinów jako Laboratorium Sztuki” to dla nas coś więcej niż kolejne wydarzenie. To otwarcie się na dialog między sztuką, a historią. Cykl warsztatów artystycznych w ramach projektu oparty jest na dziedzictwie XVIII-wiecznej rezydencji i tradycjach mecenatu rodu Dietirchsteinów. Wydarzenie ma aktywizować mieszkańców naszego regionu i pokazać, że sztuka stanowiła nieodłączny element życia człowieka każdych czasów – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Projekt „Pałac Dietrichsteinów jako Laboratorium Sztuki. Od pałacowych tradycji do współczesnej kreacji” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna 2026.

Czas trwania wystawy: 15.04.-06.05.2026 r.

Zdjęcia: M.R.

zamieścił RG

Zapraszamy na kolejne spotkanie trzech Pracowni Rzeźby na wystawie „Początek / Koniec”. „Mamy nadzieję, że zestawione w ...
30/04/2026

Zapraszamy na kolejne spotkanie trzech Pracowni Rzeźby na wystawie
„Początek / Koniec”.

„Mamy nadzieję, że zestawione w tytule dwa słowa, zainicjują wiele ciekawych i rozbudzających wyobraźnię prac.”

Prezentowane będą prace powstałe w :

III Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych
Prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu,

VI Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych Prof. Karoliny Komasy z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

II Pracowni Rzeźby
Prof. Katarzyny Józefowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Spotykamy się w przestrzeni WL4 – Mleczny Piotr, na terenie Stoczni Cesarskiej.

Wernisaż odbędzie się 30.04.2026 o godz. 18:00.

Wystawa będzie dostępna w dniach 01.05–03.05.

Kuratorzy:
Karolina Komasa,
Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic,
Paweł Gostomski.

zamieścił: RG

Zapraszamy do zgłaszania się na warsztaty interdyscyplinarne „Upamiętnienie poprzez sztukę: Przyjdź na Gwarną”:
17/02/2026

Zapraszamy do zgłaszania się na warsztaty interdyscyplinarne „Upamiętnienie poprzez sztukę: Przyjdź na Gwarną”:

🔸 CALL FOR STUDENTS

Nabór osób studenckich z kierunków artystycznych, projektowych, humanistycznych i nauk społecznych na warsztaty interdyscyplinarne „Upamiętnienie poprzez sztukę: Przyjdź na Gwarną”.

🔸 O projekcie

Celem warsztatów jest wypracowanie koncepcji tymczasowego upamiętnienia dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Gwarnej we Wrocławiu – miejsca trudnego dziedzictwa, wymagającego wrażliwości kulturowej, interdyscyplinarnej współpracy i dialogu z otoczeniem społecznym.

Interdyscyplinarne grupy studenckie będą pracować nad projektami łączącymi:

- sztuki wizualne i performatywne,
- planowanie zieleni i rozwiązania prośrodowiskowe,
- kontekst urbanistyczny i społeczny,
- refleksję nad pamięcią, historią i etyką miejsca.

🔸 Co zyskasz?

> doświadczenie pracy projektowej w zespole interdyscyplinarnym

> wpływ na przestrzeń miasta i debatę o pamięci publicznej

> kontakt z osobami eksperckimi z zakresu sztuki, dziedzictwa, prawa wyznaniowego i projektowania krajobrazu

> zwycięski projekt zostanie wyłoniony przez jury (honorarium dla zespołu 2.500 zł)

> możliwość realizacji zwycięskiej koncepcji w przestrzeni Wrocławia

> zaświadczenie udziału

Nie musisz mieć dużego doświadczenia – liczy się motywacja i otwartość na współpracę.

🖌️ Zgłoszenie poprzez formularz: https://forms.gle/Ld917djEBfQG6qNr6

Więcej informacji w ulotce: https://tiny.pl/fgvvgc_s6

📆 Termin wysyłania zgłoszeń: do 22.02.2026 (do 23:59)

Decyzja o przyjęciu na warsztaty: 27.02.2026 r.

Organizatorzy i partnerzy:

Fundacja Urban Memory - The Urban Memory Foundation • Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Katedra Architektury Krajobrazu • Instytut Socjologii Uniwersytet Wrocławski

Warsztaty realizowane są w ramach międzynarodowego projektu Pamięć Ratunkowa – aktywizm, sztuka i pamięć publiczna (ReActMem), finansowanego przez Unię Europejską.
Grafika: Arek Fochtman

Zapraszamy!

Adres

Ulica Plac Polski 3/4
Wroclaw
50-156

Telefon

+48 713438451

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Rzeźba ASP Wrocław umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria