Od ponad dwudziestu pięciu lat realizujemy przedstawienia teatralne w zespole, któremu publiczność nadała nazwę Teatr Banasiów. Nie mamy stałej siedziby, ale przedstawienia realizujemy w warunkach teatralnych lub zbliżonych do teatralnych. Stale współpracuje z nami grupa zawodowych aktorów – niektórzy związani są z nami kilkanaście lat. Teatr Banasiów to teatr autorski
autor i reżyser Wojciech B
anaś,
scenograf i producent Agnieszka Banaś. Realizujemy przedstawienia własne.
„Diabeł Boruta”/1984/,
„Czarodziejskie jabłko”/1984/,
„Kosmiczny Sfinks”/1985/,
„Tańcząca choinka”/1992/,
„Wielki wyścig w poziomkowym lesie”/1986/,
„Pan Twardowski”/1982/,
„Król lasu”/1993/,
„Gdy pierwsza gwiazdka zaświeci”/1994/,
„Zajączkowe niespodzianki”/1993/,
„Szkatułka krasnala Chichotka”/1994/,
„Borowy dziadek”/1996/,
„Pinokio”/adaptcja//1992/,
„Tajemnice Jarzębinki”/1995/,
„Jemiołuszek- świąteczny duszek”/1996/,
„Choinkowe świecidełka”/2001/,
„Wiosenny wianek”/1998/,
„Śnieżniczka- śniegowa księżniczka”/1996/,
„Barankowy gaik”/1998/,
„Zimowa Frywolitka”/2005/,
„Idzie wiosna”/2006/,
„Ładne kwiatki z naszej rabatki”/2005/,
„Kapka podróżniczka,z wody księżniczka’/2008/”
„Recepta na lato”/2000/,
„Król Prawdziwek”/2003/,
„Uniludki- europejskie krasnoludki”/2004/,
„Złotnik głów”/1998/
„Noc pełna cudów”/2008/,
„Kapka podróżniczka, z wody księżniczka’/2008/,
„Pisanki,kraszanki, wiosenne malowanki”/2009/
„Świąteczny zawijaniec” /2009/
„Śnieżny skrzacik” /2010/
„Kolorowa Pani Wiosna” /2011/
„O trzech takich co za gwiazdą wędrowali”/2012/
I dla dorosłych:
„Pomnik”/1983/,
„Kosiarz”/1976/,
„Zobaczyć anioła”/1998/,
„Maska”/1999/,
„Dwanaście gwiazd”/2004/. Ponadto zrealizowaliśmy przedstawienia:
„Zrzędność i przekora” – Aleksander Fredro,
„Ballada o czwartym powsinodze,beskidzkim świątkarzu, o Bogu prawdziwym i Chrystusie frasobliwym rzeźbiącym świętego Wowra” –
Emil Zegadłowicz
„Flis” – S.F.Klonowic
W latach 1997-2000, razem z Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu k/Wadowic, współorganizowaliśmy Międzynarodowe Plenery Malarskie, a w szczególoności tworzyliśmy oprawę teatralno- muzyczną /koncerty, przedstawienia teatralne, w tym plenerowe/ . W latach 1994-1999 współorganizowaliśmy Festiwal im.K.Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Na Festiwalu w kolejnych latach występowali m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Bartłomiej Nizioł, Tomasz Strahl, Edward Wolanin, Patrycja Piekutowska. W roku 1990 byliśmy organizatorami koncertu z okazji 90-tej rocznicy urodzin Kazimierza Wiłkomirskiego w Muzeum Porczyńskich w Warszawie. W latach 1992-1995 Agnieszka organizowała spotkania z Bogusławem Kaczyńskim. Ogólnopolski Festwal Teatrów Rodzinnych - Piła
Festiwal Teatralny w Jaśle – Jasło 1997
Festiwal Sztuka ulicy – Warszawa 2002-2006
Dziecięce lato teatralne, Warszawa 2002-2009
Festiwal Teatrów dla Dzieci- Kraków 1999-2010
Festiwal Teatrów Dziecięcych – Kraków 2010-05-18
Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych „LaStrada”– Kalisz 2003
Festiwal Teatrów Dziecięcych „Bonarka” –
Kraków 2010
Nagrody:
I miejsce dla „Szkatułki krasnala Chichotka” na Festiwalu w Krakowie
II miejsce dla spektaklu „Tajemnice Jarzębinki” na Festiwalu w Krakowie
I miejsce dla spektaklu „Wielki wyścig w poziomkowym lesie” na festiwalu w Krakowie. W sezonie 2000-2001 współpraca z Teatrem Nowym w Warszawie i tam zagraliśmy 50 przedstawień. W Teatrze Ateneum, w latach 1995-2000, raz w roku, graliśmy przedstawienie dla dzieci aktorów z okazji „Mikołaja”. I tak jak wyżej w latach 2003-2005 w Teatrze Polskim w Warszawie. Współpracujemy z Teatrem im.Adama Mickiewicza
w Cieszynie.
Średnio realizujemy ok.250 przedstawień rocznie. W 2003 roku Pani Profesor Danuta Huebner objęła swoim patronatem nasze dwa przedstawienia:
„Uniludki – europejskie krasnoludki” i „Dwanaście gwiazd”
W roku 1995
Zespół ds. Edukacji Ekologicznej Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych pozytywnie ocenił tekst przedstawienia pt. „Król lasu”
W roku 1995 Fundacja Nasza Ziemia popiera realizację spektaklu pt. „Król lasu”.