11/07/2022
🇳🇴 PREMIERA !!! 🎥💥
👉 Bodø - film dokumentalny
https://youtu.be/4UtMDn28gmQ
Zapraszam do zobaczenia mojego filmu dokumentalnego, efektu dwóch podróży do Norwegii i 10 miesięcy pracy 🙏 Dziękuję patronom filmu i wszystkim tym, którzy tak jak ja uwierzyli w ten projekt. ❤️🔥
Bodø - film dokumentalny to 8 szczerych rozmów z Polakami mieszkającymi za kołem podbiegunowym - daleko na północy Norwegii. Film to nostalgiczna podróż do małego skandynawskiego miasteczka na krańcu świata w poszukiwaniu samego siebie, pasji i lepszego życia. Wszystko w towarzystwie przestrzennej autorskiej muzyki i obrazów surowej norweskiej przyrody.
Bodø – norweskie miasto portowe i gmina leżąca w regionie Nordland, administracyjne centrum regionu. Miasto leży za Kołem Podbiegunowym. Bodø jest 119. norweską gminą pod względem powierzchni.
Pragnąłem pojechać tam. Zobaczyć to. Poczuć zapach zimnego Norweskiego Morza. Ujrzeć fiordy. Poczuć choć trochę czym jest friluftsliv i życie tam daleko za Kołem Podbiegunowym naszej planety. To wszystko jednak byłoby puste bez ludzi, bez ich historii, emocji i motywacji. Ciężko będzie zrozumieć i pokazać Norwegów - do tego potrzeba lat. Pokażmy więc Polaków w Bodø! - pomyślałem. Czemu nie? Postanowiłem przeżyć to razem z Wami. Zabrałem ze sobą kamerę i mikrofon i nakręciłem materiał o życiu tam daleko. Życiu słodko-gorzkim, pięknym. Często także ciężkim. O ucieczce z Polski i tęsknocie do Polski. O Norwegii takiej, jaka jest i jaką ją zobaczę bez uprzedzeń i po raz pierwszy w życiu.
W 2021 odwiedziłem Norwegię dwukrotnie - latem i zimą - w celu nakręcenia materiału do mojego nowego filmu dokumentalnego o Polakach w Bodø i samym mieście. Finalnie, po 10 miesiącach pracy nad montażem mam już to! Powstało ponad 50 minut filmu z własną, skomponowaną przeze mnie muzyką, co było dla mnie bardzo ważne. Muzyka i film od początku miały się splatać w jeden kolor i emocję. Musiała być autorska.
Film opiera się o 8 rozmów/wywiadów z Polakami mieszkającymi z Norwegii. Dokument jest pełen opowieści o życiu, pasjach, emocjach, nostalgii i nadziei. To dość romantyczna i artystyczna forma. Pojawia się w nim bardzo dużo moich autorskich ujęć pięknej norweskiej natury i codzienności zakamarków miasta Bodø. Jestem dumny z tego co udało się nakręcić podczas obu moich norweskich podróży. Poznałem tam fascynujących ludzi, zarówno Polaków jak i Norwegów. Miałem okazję zaznać wspaniałej gościnności i przeżyć prawdziwą przygodę życia! Chciałem pokazać polakom za pośrednictwem swojego filmu zwykłą, surową Norwegię. Ukazać życie Polaków w Bodø i przybliżyć do siebie obie kultury. To bardzo mnie to fascynuje i widzę, że mógłbym zainteresować tym także Was - odbiorców w Polsce.
Realizacja niniejszego filmu to także moja osobista terapia i ucieczką przed smutkiem i samotnością w tamtym cieżkim dla mnie okresie poprzedzającym podróż.
Podróżowałem sam, na własny koszt, tylko częściowo finansując podróże z niewielkiej zbiórki na portalu odpalprojekt.pl. Nie ukrywam, że cały projekt był dla mnie bardzo kosztowny (jestem artystą amatorem, wszystko to zrobiłem z pobudek artystycznych, nie licząc na żaden zysk z filmu). Mimo to już dziś mój amatorski film dokumentalny jest gotowy!
Reżyseria:
Tomasz Korczak
Polska - Norwegia 2021-2022
Udział wzięli:
Ewelina Ryba
Lea Maria Łęgowska
Gosia Dvořáková
Andrzej Szablewski
Ewa Nowakowska
Danuta Robert Pe
Renata Palac
L**h Szurgot
Podziękowania dla:
Agnieszka Gącikowska
Urszula Bąkowska
Barbara i Remigiusz Barbara Korczak
Adrianna Vanesa Pilarek
Rafał Pe
Zdeno Dvořák
Tomasz Jakimiuk
Bartek Czukiewski
Terje Øyvind Olsen
Grażyna Grodzka
Danela Korczak
Marianna Gawin
Maria Hermes
Adrian Johansen Straith
Roald Amundsen
Wojtek Kapica
Sebastian Sebo Korczak
Gazela w Laponii
Stormen bibliotek
Moja Norwegia-fanpage
Moja Norwegia
Radio Wataha TV
KulTur - hvor Norge møter Polen/gdzie Norwegia spotyka się z Polską.
Ambasada Polski w Norwegii / Republikken Polens Ambassade i Oslo
Muzyka:
Tomasz Korczak
Michał Wojnarski
Brunon Niewiński
Piotr Lniany
Sylwia Biernat
Polskie napisy:
Magdalena Kamińska
Realizacja filmu:
Lo-Films - sztuki audiowizualne
Udźwiękowienie:
Red Yeti Studio