20/03/2026
Dziś rocznica urodzin Jerzego Dudy-Gracza – malarza, który jak nikt inny potrafił skłonić do refleksji, pokazać piękno polskiego krajobrazu oraz przywoływać polskie przywary i historie.
Wielu badaczy od wielu lat podziwia to rzadkie połączenie: warsztat godny dawnych mistrzów niderlandzkich z bezlitosnym okiem obserwatora polskiej prowincji. Duda-Gracz nie malował jedynie „ładnych” obrazów; on malował nasze narodowe kompleksy, pychę i zagubienie, ubierając je w formę groteski. Malował polskość, która stanowiła rdzeń jego tożsamości. Pod warstwą ironii zawsze znajdował się czuły obserwator wnikliwie analizujący otaczającą rzeczywistość.
Reprodukcja: Jerzy Duda-Gracz, Autoportret w peruce: Incognito ergo sum, 1981, olej na płycie pilśniowej 39 x 34 cm, fot. / Archiwum