Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Muzeum Technik Ceramicznych w Kole
dyrektor: Tomasz Nuszkiewicz

www.muzeum-kolo.pl W środy wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny.
(1)

Ceny biletów:
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: normalny 5 zł., ulgowy 2 zł.
Środa: 2 zł. Istnieje także możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia z opłat. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie terminu zwiedzania pod numery tel.: 63 272 15 59, 572 641 432.

Jak poznać poprzedników sprzed 💯 lat? Wystarczy zrobić tak, jak dzisiaj uczniowie i panie nauczycielki że Szkoły Podstaw...
10/06/2026

Jak poznać poprzedników sprzed 💯 lat? Wystarczy zrobić tak, jak dzisiaj uczniowie i panie nauczycielki że Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kole, odwiedzający nasze muzeum. Na wystawie "Szkolnictwo kolskie sto lat temu" zobaczyli podpisy uczniów i kierownictwa Szkoły Powszechnej nr 4 w Kole z 1926 r. Już się umówiliśmy, że po zakończeniu tej ekspozycji zostaną one przekazane do kolskiej czwórki.
Było też zwiedzanie naszej stałej wystawy "Fajans kolski - formy, dekoracje, techniki zdobnicze" im. Czesława Freudenreicha i zapoznanie się z historią ceramiki wytwarzanej w Kole, a także kolskich zabytków.

Bardzo nam miło było gościć w Dniu Dziecka uczniów Szkoły Podstawowej w Drzewcach wraz z Paniami opiekunkami.W Takim dni...
01/06/2026

Bardzo nam miło było gościć w Dniu Dziecka uczniów Szkoły Podstawowej w Drzewcach wraz z Paniami opiekunkami.
W Takim dniu była to dla nas wyjątkowa wizyta, ale również we wszystkie dni roku każdy zwiedzający jest dla nas wyjątkowym gościem.
Serdecznie zapraszamy 🥰

31/05/2026
Pierwsi najmłodsi zwiedzający na naszej wystawie w ratuszu.Zapraszamy do godz. 14.
31/05/2026

Pierwsi najmłodsi zwiedzający na naszej wystawie w ratuszu.
Zapraszamy do godz. 14.

Plan na niedzielę? Mamy coś wyjątkowego!Spędź 31 maja z kulturą i historią – całkowicie za darmo!Z okazji Dnia Otwartej ...
29/05/2026

Plan na niedzielę? Mamy coś wyjątkowego!
Spędź 31 maja z kulturą i historią – całkowicie za darmo!

Z okazji Dnia Otwartej Wieży, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej zlokalizowanej na klimatycznym poddaszu ratusza.

Dlaczego warto nas odwiedzić w tę niedzielę?
✅ Zobaczysz unikalną ekspozycję słynnego fajansu z Koła, która zachwyca formami i dekoracjami.
✅ Poznasz fascynującą, rzemieślniczą i przemysłową historię naszego regionu.
✅ Zwiedzisz wnętrza zabytkowego ratusza, które na co dzień nie zawsze są tak szeroko dostępne.
✅ Wstęp wolny – nie potrzebujesz biletów!

Spakujcie dobry humor i wpadajcie na poddasze!

Kiedy: 31 maja 2026 (niedziela)
Miejsce: Ratusz Miejski
Ostatnie wejście 13:00

Do zobaczenia! 👋

Międzynarodowy Dzień Muzeów przyniósł nam dar przekazany przez Panią Ewę Bedlechowicz, który jest dla nas cenny nie tylk...
19/05/2026

Międzynarodowy Dzień Muzeów przyniósł nam dar przekazany przez Panią Ewę Bedlechowicz, który jest dla nas cenny nie tylko z tego powodu, że wzbogaca nasze zbiory ale przede wszystkim świadczy o zaufaniu i życzliwości jakim się cieszy nasze muzeum wśród mieszkańców miasta. To dla nas zobowiązanie, któremu staramy się sprostać.
Pani Ewo, serdecznie dziękujemy 💐 za ten piękny prezent oraz dotychczasową, wieloletnią współpracę

18/05/2026

18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Muzealników ustanowiony w 1977 r. przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzeów.
Z tej wyjątkowej okazji składamy kolskiemu muzeum serdeczne życzenia wielu inspiracji, nieustającej pasji oraz dalszych sukcesów w działaniach na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Koło podczas zamachu majowego po stronie prawowitego rządu i w obronie konstytucji100 lat temu, w dniach 12 - 15 maja 19...
11/05/2026

Koło podczas zamachu majowego po stronie prawowitego rządu i w obronie konstytucji

100 lat temu, w dniach 12 - 15 maja 1926 r., marszałek Józef Piłsudski, stojąc na czele popierających go oddziałów wojskowych wystąpił przeciwko prezydentowi Stanisławowi Wojciechowskiemu i powołanemu przez niego rządowi premiera Wincentego Witosa. Dokonany wtedy zamach stanu zapoczątkował - różnie oceniane, także bardzo krytycznie - trwające do 1939 r. rządy tzw. sanacji, które oznaczały także zmiany we władzach lokalnych, również w Kole.
O stanowisku kolskiego społeczeństwa wobec dramatycznych i tragicznych - pociągających za sobą liczne ofiary bratobójczej walki - wydarzeniach w Warszawie świadczy zachowana w zbiorach Biblioteki Narodowej odezwa, którą wtedy rozlepiano na kolskich murach i ogłoszeniowych słupach.
Górna jej część to apel rządu premiera Witosa do społeczeństwa, a pod nim znajduje się popierający go tekst podpisany przez:
* przedstawiciela Macierzy Szkolnej Władysława Klimaszewskiego, burmistrza miasta Koła w latach 1919 - 1926
* przedstawiciela Towarzystwa Muzyczno - Dramatycznego "Lutnia" Czesława Freudenreicha, właściciela fabryki fajansu w Kole i radnego Rady Miejskiej w Kole
* przedstawiciela Straży Ogniowej Władysława Kosmalskiego, sekretarza kolskiego Magistratu czyli urzędu miasta
* przedstawiciela Związku Ziemian Jerzego Sokolnickiego, właściciela majątku Powiercie
* przedstawiciela Towarzystwa Rolniczego Bronisława Wilanda, właściciela majątku Luboniek
* przedstawiciela Związku Kupców J. Jałkiewicza
* przedstawiciela Związku Rzemieślników S. Piaskowskiego
* patrona Związku Robotników Chrześcijańskich ks. wikariusza J. Wieczorka
* przedstawicielkę Koła Polek Jadwigę Włoczkowską
* przedstawiciela Towarzystwa Powstańców i Wojaków Tadeusza Maringe, właściciela majątku Smolina.
Dwóch z podpisanych pod stanowiskiem opowiadającym się przeciwko zamachowi dokonanemu przez marszałka Piłsudskiego - Jerzy Sokolnicki i Tadeusz Maringe zostali przez niego za bohaterstwo podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. odznaczeni orderami Virtuti Militari.

Fajans z Koła to coś więcej niż naczynia – to nasza duma i dziedzictwo.​Z okazji Dnia Flagi i majowego świętowania, Muze...
29/04/2026

Fajans z Koła to coś więcej niż naczynia – to nasza duma i dziedzictwo.

​Z okazji Dnia Flagi i majowego świętowania, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przygotowało coś specjalnego. 2 maja zapraszamy do zwiedzanie wystawy stałej, zlokalizowanej na poddaszu kolskiego ratusza.

​To idealny moment, by przypomnieć sobie (lub odkryć po raz pierwszy!), dlaczego nasze miasto stało się jednym z ośrodków ceramicznych w kraju.

Ekspozycja prowadzi przez historię technik, wzorów i ludzi, którzy tworzyli legendę kolskiej ceramiki.
​✨ Dzień Otwartej Wieży – 2 maja 2026 - Ratusza Miejski.
✨ Od 11:00 do 14:00
✨ Ostatnie wejście 13:30
✨ Wstęp wolny dla wszystkich gości!

​Przyjdź i zainspiruj się tradycją!

Za nami otwarcie wystawy „Popieraj swojego malarza” autorstwa Roberta Kukli – artysty związanego ze Świdnickim Ośrodkiem...
06/02/2026

Za nami otwarcie wystawy „Popieraj swojego malarza” autorstwa Roberta Kukli – artysty związanego ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, twórcy murali, malarza i organizatora wielu wydarzeń artystycznych w Polsce.

Ekspozycja to wyjątkowy zapis ostatnich kilkunastu lat twórczości, łączący obrazy inspirowane reklamami ściennymi z czasów PRL, współczesną sztuką ulicy oraz krytycznym spojrzeniem na dzisiejszą rzeczywistość konsumencką. Humor spotyka się tu z refleksją, a przeszłość z teraźniejszością.

Choć artysta nie mógł dotrzeć na wernisaż, jego obecność była wyczuwalna w każdej pracy. Wystawę otworzyli Piotr Śniegocki oraz Jerzy Zegarliński z Agencji ZegArt.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania tej niezwykłej ekspozycji!

Adres

Ulica M. Kajki 44
Koło
62-600

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 16:00
Wtorek 08:00 - 16:00
Środa 08:00 - 16:00
Czwartek 08:00 - 16:00
Piątek 08:00 - 16:00
Sobota 10:00 - 14:00

Telefon

+48632721559

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Technik Ceramicznych w Kole umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Technik Ceramicznych w Kole:

Udostępnij

Kategoria