Galeria na6

Galeria na6 Galeria na6 jest galerią fotograficzną, która mieści się w Studiu Fotograficznym Foto-S Kokoszk Galeria fotografii i Studio fotograficzne

16/06/2026
Wystawa fotografii Edyty Filipek-Bajor "Wielki Piątek"Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej jest odgrywane o...
26/03/2026

Wystawa fotografii Edyty Filipek-Bajor "Wielki Piątek"

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej jest odgrywane od ponad 400 lat. Powstało wraz z fundacją Mikołaja Zebrzydowskiego, który stworzył układ dróżek i kaplic nawiązujących do Jerozolimy. Od początku było to miejsce do przeżywania Drogi Krzyżowej, na wzór tej jerozolimskiej.
Fundator pisał o potrzebie „rozbudzenia pamięci o męce” i o tym, by „oczy ciała skłaniały rozum” do jej przeżywania. Ta intencja jest tu nadal obecna, wpisana w przestrzeń i w sposób jej używania.
Misterium wyrasta z tej samej potrzeby, żeby nie tylko słuchać i patrzeć, ale iść tą drogą razem, uczestniczyć, być w środku wydarzeń. Rozgrywa się wśród ludzi.
Do dziś misterium rozgrywa się w tej samej przestrzeni. Nie ma tu wyraźnego podziału na scenę i widownię. Odtwórcy i uczestnicy są obok siebie, idą razem, zatrzymują się w tych samych miejscach.
Z tłumu padają słowa: „Ukrzyżuj go”. Nie wiadomo, kto zaczyna. Głos rozkłada się na wielu.
Piłat umywa ręce. Niczego już nie zatrzyma..
Weronika samotnie wychodzi z tłumu do skazańca.
Matka spotyka Syna. Ostatni raz tak blisko.
W centrum pojawia się krzyż. Niesiony, podtrzymywany, dźwigany. Ciężar widać w ciele w rękach, w plecach, w sposobie chodzenia.
Fotografie nie pokazują całości. Zatrzymują to, co dzieje się blisko: twarze, spojrzenia, napięcie. Ktoś jest skupiony, ktoś obojętny, ktoś się przygląda tylko przez chwilę.
To wydarzenie jest ponadczasowe. Za każdym razem wykonują je inni ludzie, w swoich okolicznościach, ze swoim doświadczeniem.

Edyta Filipek-Bajor

Do zobaczenia już jutro😄
13/02/2026

Do zobaczenia już jutro😄

07/10/2024
Już niedługo, 5 października XVII edycja ArtNocy.Galeria na6 zaprasza od 13:30 na początek koncert Marka Bińka "Bob Dyla...
24/09/2024

Już niedługo, 5 października XVII edycja ArtNocy.
Galeria na6 zaprasza od 13:30
na początek koncert Marka Bińka "Bob Dylan po polsku"
o 14:00 wernisaż wystawy Jerzego Niedzieli "Demirug i Kobiety"
15:30 warsztaty fotografii technik szlachetnych - CYJANOTYPIA prowadzi Damian Ganszczyk,
17:00 degustacja piwa Gliwickiego browaru Welders
w międzyczasie kolejne odsłony koncertu Marka Bińka
ZAPRASZAMY

16 marca o godz 14:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Zamieniłem życie na fotografie – opowieść o Jerzym Lewczyńskim”.Wy...
11/03/2024

16 marca o godz 14:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Zamieniłem życie na fotografie – opowieść o Jerzym Lewczyńskim”.
Wystawa przybliża postać znanego fotografika w odmiennym, zupełnie prywatnym aspekcie. Poznamy osobiste fotograficzne komentarze ówczesnych realiów (i siebie) - dowcipne, prześmiewcze i sarkastyczne, a także chwile z rodziną i przyjaciółmi. Z okazji setnej rocznicy urodzin Artysty wspominamy intelektualistę, który – jak lubił mawiać – zamienił życie na fotografie. Na wystawie prezentujemy zdjęcia z prywatnej kolekcji Lewczyńskich, udostępnionych przez Żonę P Kazimierę oraz Fotografów którzy znali i spotykali się z Jerzym Lewczyńskim.

Jerzy Lewczyński (ur. 14.03.1924 w Tomaszowie Lubelskim, zmarł 02.07.2014 w Gliwicach) – artysta fotograf, krytyk i publicysta, wykładowca, badacz historii fotografii. Członek ZPAF, honorowy członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, współtwórca Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. Fotograf poszukujący, jego prace mieściły się w nurcie fotografii subiektywnej.

Podczas wernisażu koncert Marka Bińka "Obrazki czasu"

Galeria „na6”, Gliwice, ul. Matejki 6, wstęp bezpłatny.

Z przyczyn technicznych opóźniony fotoreportaż z wernisażu Marcina Kani "Po zachodzie słońca". Z wielką przyjemnością wr...
25/08/2023

Z przyczyn technicznych opóźniony fotoreportaż z wernisażu Marcina Kani "Po zachodzie słońca". Z wielką przyjemnością wracamy do tego wyjątkowego popołudnia, pełnego inspirujących rozmów o fotografii, sztuce i Krakowie. Dziękujemy że byliście.

24/08/2023
Marcin Kania "Kraków po zachodzie słońca"12 sierpnia zapraszamy na kolejną wystawę. Tym razem odbędziemy spacer po nocny...
08/08/2023

Marcin Kania "Kraków po zachodzie słońca"
12 sierpnia zapraszamy na kolejną wystawę. Tym razem odbędziemy spacer po nocnym Krakowie, a przewodnikiem będzie Marcin Kania - ""Kraków po zachodzie słońca" to cykl fotografii przedstawiających królewskie miasto nocą. Nabiera ono wówczas szczególnie niezwykłego wyglądu i nastroju. Kraków widziany nocą pełen jest świateł i cieni, pobłysków i powidoków."

Marcin Kania – fotograf, reporter, publicysta, wykładowca akademicki. Był redaktorem naczelnym kwartalnika „Konspekt” oraz pisma branżowego „mgFoto Magazyn”. Autor książek: „Oblicze treści. Wybrane uwagi o estetyce publikacji książkowych” oraz „Za pomocą światła. O fotografach i fotografii”, a także albumu: „Fotowędrówka po Skawinie”. Laureat Złotego Medalu Fotoklubu RP. Należy do Fotoklubu RP oraz Towarzystwa Fotograficznego IDIA.

Wernisaż wystawy 12.08 o godz 14:00 w Gliwicach ul Matejki 6. Dla uczestników wernisażu Autor i Galeria przygotowali niespodziankę/konkurs z nagrodą. Wstęp wolny.
Zapraszamy serdecznie

Adres

Ul Matejki 6
Gliwice
44-100

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 10:00 - 17:00
Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 10:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 14:00

Telefon

+48323006545

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Galeria na6 umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Galeria na6:

Udostępnij