Za datę powstania Akademickiego Teatru „Remont” Politechniki Śląskiej przyjmuje się rok 2003, kiedy to ATR zaistniał formalnie. W budynku Kino-Teatru X, w którym dawniej odbywały się próby, na jednym z pierwszych spotkań rzuciła się w oczy studentom tabliczka wisząca na drzwiach wejściowych budynku, pozostawiona zapewne przez ekipę remontową z napisem: REMONT. Wystarczyła chwila, aby studenci stwi
erdzili, że jest to idealna nazwa dla ich teatru. Posiadała ona wiele możliwości interpretacyjnych. Dla członków teatru oznaczała chęć poddania się „remontowaniu” za pomocą literatury i teatru uczelni wybitnie przecież „stechnicyzowanej”, jaką jest Politechnika. Dorobek artystyczny Akademickiego Teatru „Remont” obejmuje utwory różnorodne – od klasyki, po współczesne, zaangażowane sztuki. Do tej pory wystawionych zostało ponad 20 sztuk, które zebrały pochlebne opinie zarówno widzów, jak i krytyki. Wśród tytułów wystawionych dotąd przez ATR znalazły się takie dzieła literatury światowej i polskiej jak: „Hamlet” i „Sen nocy letniej” W. Gogola, „Wesele” S. Wyspiańskiego czy „Tango”, „Miłość na Krymie” i wciąż grani „Emigranci” S. Mrożka. W styczniu 2016 r. ATR wystawił ogólnopolską prapremierę sztuki „Bucharest calling” rumuńskiego dramatopisarza młodego pokolenia - Stefana Pecy. Na co dzień „Remont” występuje na scenie CKS „Mrowisko” w Gliwicach, ale ma na koncie występy w wielu miastach w Polsce i za granicą (Ukraina i Szwecja – na zaproszenie szwedzkiej Polonii) a także współpracę z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, na którego zlecenie przygotował i przez 2 lata grał w wielu miastach na Śląsku i Opolszczyźnie spektakl „Senator” Horsta Bienka. Od 2014 r. reżyserem w „Remoncie” jest Grzegorz Kempinsky będący laureatem 3 Złotych Masek za reżyserię, odznaczony Medalem Ministra Kultury – Zasłużony dla Kultury Polskiej. Najważniejsze nagrody:
- nagroda za najlepszą reżyserię i drugoplanową rolę męską za spektakl „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Tadeusza Hankiewicza na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Drabyna” we Lwowie w 2007 r.;
- II miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form „Karbidka” w Siemianowicach Śląskich za spektakl „Amok moja dziecinada” Thomasa Freyera w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego w 2015 r..
- GRAND PRIX III edycji Festiwalu Teatrów Studenckich „START” w Warszawie w 2016 r.