Adam Nowaczyk, prof. UAP
- dr Przemysław Obarski
- mgr Marcin Olejniczak Historia Galerii ARTERIER
EPIZOD TORUŃSKI
Galeria Arterier założona została w styczniu 2008 r. w Toruniu przez prof. Mariana Stępaka oraz as. Przemysława Obarskiego. Początkowo mieściła się na parterze barokowego Pałacu Dąmbskich, zwanego również Pałacem Biskupim na ul. Żeglarskiej 8. Mimo krótkiego okresu działalności zaini
cjowano w niej wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych: Festiwal Performance (od 2010 r. przeniesiony do Centrum Sztuki Współczesnej – Znaki Czasu), Klub Filmowy, wystawy Bronisława Pietruszkiewicza, Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej, Piotra Florianowicza, Iwony Macioszek, Katarzyny Podgórskiej-Glonti. Tak o toruńskiej galerii pisał prof. Stępak: "... Arterier w swoim założeniu nie jest galerią przeznaczoną wyłącznie do prezentacji klasycznej twórczości, która eksponuje się na ścianach. Moim założeniem jest, aby gościć w tym miejscu artystów, którzy wykraczają daleko poza obraz, rysunek, fotografię, rzeźbę. Czynię starania, aby przekonać twórców do prezentacji swoich projektów w tym konkretnym miejscu. Miejsce to jednak nie jest łatwe z powodu swojej zabytkowej i specyficznej architektury. Również z uwagi na miejsce przypisania tego miejsca do Zakładu Plastyki Intermedialnej chcę, aby odbywały się tutaj prezentacje multimedialne i sztuka wideo.”
Budynek, w którym zaistniała galeria posiada również barwną historię. Powstał na murach dwóch gotyckich kamienic mieszczańskich w 1693 r. z inicjatywy biskupa kujawskiego, Stanisława Kazimierza Dąmbskiego. W 1800 r. nieruchomość przeszła z rąk rodziny Dąmbskich do pruskiego urzędnika J. W 1815 r. otwarto w niej Hotel Gdański. W 1870 r. urządzono pruskie kasyno oficerskie. W latach 1920-24 była kolejno siedzibą Policji Państwowej, Dowództwa Okręgu Korpusu VIII i Muzeum Pomorskiego, które często użyczało swe sale Towarzystwu Sztuk Pięknych, organizatorowi wystaw m.in. Axentowicza, Weissa, Mehoffera, czy Witkacego. W 1957 r. państwo przekazało ją WSP UMK. Znajdowała się w niej Katedra Rysunku, Malarstwa, Projektowania Wnętrz oraz Zakład Pedagogiki Artystycznej, a ostatecznie Zakład Plastyki Intermedialnej. W 2013 r. nastąpiła ponowna zmiana właściciela. Odtąd jest to siedziba Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Równolegle do powołania do życia nowego miejsca wystawienniczego Stępak zainicjował powstanie pisma o tym samym tytule (Arterier – Zeszyty Artystyczne Zakładu Plastyki Intermedialnej). Jego pierwszy numer ukazał się w maju 2008 r. Problematyka na jakiej koncentrował się półrocznik związana była z relacjonowaniem cyklicznych wydarzeń kulturalnych odbywających się w galerii, wystaw sprawozdawczych poszczególnych pracowni WSP, a szczególnie ZPI (multimediów, intermediów, fotografii, ikonosfery, działań interdyscyplinarnych), prezentacji dyplomów, charakterystyki sylwetek interesujących artystów i pracowników naukowo-dydaktycznych. W roku 2010 galeria, jak i pismo zakończyły działalność wraz ze zmianą kierownika zakładu. EPIZOD BEŁCHATOWSKI
W 2016 r., po 6 latach przerwy w działalności, galeria została reaktywowana przez Obarskiego przy rondzie gen. Władysława Andersa w Bełchatowie. W poł. 2019 r. została przeniesiona do centrum miasta, na ul. 1 Maja 1 w Bełchatowie. Pomimo zmiany położenia i przestrzennego charakteru galerii nadal w kręgu jej zainteresowań pozostają mixmedialne realizacje artystyczne i interdyscyplinarne projekty dydaktyczne. Funkcjonuje w niej Otwarta Pracownia Artystyczna OBRASKI, gdzie prowadzone są zajęcia ze struktur wizualnych, rysunku, malarstwa, grafiki, fotografii, projektowania obiektów, działań performatywnych oraz Klub ArtDywizjon będący miejscem kameralnych koncertów, spotkań niezależnych twórców i animatorów kultury. Do tej pory w bełchatowskiej odsłonie galerii udział wzięli: Paweł Kaszczyński, Katarzyna Klich, Wojciech Kowalczyk, Tomasz Misiak, Adam Nowaczyk, Marcin Olejniczak, Tomasz Wlaźlak, Bang-utot (Rafał Jęczmyk), Grupa Etyka Kurpina (Adam Frankiewicz).