01/06/2026
Saulainajā un liepājnieciski vējainajā 27. maijā Mūzikas nams Daile aizvadījām neaizmirstamu vakaru – ar īpašu koncertu un atmiņu stāstiem nosvinot Initas Saulītes-Zanderes sastādītās grāmatas „Viena mūža grāmata. Jānis Peters. Dzejnieks, diplomāts, cilvēks" iznākšanu. Visu vakaru pie klavierēm bija Maestro Raimonds Pauls, bet pasākumu vadīja aktieris Andris Keišs un radiožurnāliste Ingvilda Strautmane. Koncertu ievadīja Daumants Kalniņš un Rīgas Doma zēnu kora dzidrās balsis, diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā izpildot dziesmas no Raimonda Paula un Jāņa Petera dziesmu cikla „Pērļu zvejnieks". Pirmo reizi šīs dziesmas skanēja Raimonda Paula 50. jubilejā diriģenta Jāņa Erenštreita vadībā.
Vakars nudien bija pārsteigumiem pilns. Viesiem bija asaras acīs jau tad, kad uz skatuves iznāca Viktors Lapčenoks un nodziedāja senās un joprojām mīļās dziesmas „Zilā" un „Lana". Marija Naumova aizkustināja ar „Kerijas dziesmu" no Raimonda Paula un Jāņa Petera leģendārā mūzikla „Māsa Kerija". Andris Keišs lasīja Jāņa Petera dzeju, kā arī dziedāja jaunas Raimonda Paula dziesmas, kas sarakstītas pēdējiem Jāņa Petera dzejoļiem, ko dzejnieks iedevis Maestro. Jaunu Paula/Petera dziesmu izpildīja arī Dināra Rudāne, šoreiz skatītājiem liekot ķiķināt un smieties („Tukša, tukša mūsu bundža, / Pieglaužos pie sava runča"). Kā pastāstīja Maestro, Petera nenopietnais dzejolis „Runcis" veltīts kundzītei, kura savulaik mēdza dziedāt un virpuļot Līvu laukumā.
Pa vidu muzikālajiem priekšnesumiem klausījāmies atmiņu stāstus par Jāni Peteru. Rakstnieks un publicists Ēriks Hānbergs atcerējās kopīgo jaunības laiku Liepājā, kad abi bija jaunie žurnālisti. Rakstnieks un publicists Aivars Kļavis pastāstīja par Atmodas laikā jauniešu iecienītā žurnāla „Avots" tapšanu, kurā būtiska loma bija Jānim Peteram kā Rakstnieku savienības vadītājam. Ojārs Rubenis, viens no Atmodas laika leģendārā TV raidījuma „Labvakar" trijotnes, atzina, ka uzskata Jāni Peteru par Latvijas tēvu. Savukārt arhitekts Jānis Dripe un bijušais diplomāts Pēteris Viņķelis atgādināja Jāņa Petera paveikto laikā, kad viņš bija Latvijas vēstnieks Krievijā. Par Jāņa Petera ieguldījumu teātra un kino nozarē domām dalījās Dailes teātra muzikālais vadītājs Juris Vaivods un kinorežisori Laima Žurgina un Ivars Seleckis. Uz skatuves tika aicināti arī Jāņa Petera mazdēli Francisks Jānis un Aleksandrs, tā uzzinājām, ka Franciska pirmās atmiņas par vectēvu saistās ar gadījumu, kad tam uz galvas uzkritusi plūme…
Noslēgumā vārds tika dots „Rietumu bankas" Nākotnes atbalsta fonda (vēlreiz paldies grāmatas lielākajam atbalstītājam!) pārstāvei Evijai Zālītei, grāmatas dizainerei Rutei Martai Jansonei un grāmatas sastādītājai Initai Saulītei-Zanderei, pēc kuras ierosinājuma ar aplausiem tika sumināta Jāņa Petera dzīvesbiedre Baiba.
Lielāko pārsteigumu Maestro Raimonds Pauls bija pataupījis vakara noslēgumam – jaunā, talantīgā dziedātāja Gerda Timrota tā pārsteidza ar dziesmas „Rudens ogle" izpildījumu, ka tika lūgta dziesmu atskaņot vēlreiz.
Esam no sirds pateicīgi par nesavtīgo ieguldījumu vakara tapšanā Maestro Raimondam Paulam, Andai Zadovskai un mūzikas nama „Daile" kolektīvam, mūziķiem Raimondam Macatam, Jānim Kalniņam, Pēterim Liepiņam, Artim Orubam, dziedātājām Marijai Naumovai, Dinārai Rudānei un Gerdai Timrotai, dziedātājiem Daumantam Kalniņam un Viktoram Lapčenokam, Rīgas Doma zēnu korim, diriģentam Mārtiņam Klišānam un sirdsmīļajiem vakara vadītājiem Ingvildai Strautmanei un Andrim Keišam!
Savukārt par skaisto fotoreportāžu sakām paldies Jānim Deinatam!
Esam pārliecināti – ja kaut ko dara no sirds, tad brīnumi tiešām notiek. Paldies visiem, kas bijāt kopā ar mums šajā neaizmirstamajā vakarā!