LEGO House

LEGO House Kast dig ud i legen og få en uforglemmelig oplevelse.
(516)

Den ultimative LEGO® oplevelse venter på dig med fossende LEGO vandfald, dinoer, dyr og planter, flere medrivende legezoner og et LEGO museum, der vil vække kære minder.

17/06/2026

Mød F1 kører Frederik Vesti Motorsport i LEGO House på fredag! Vi glæder os 🙌 Kommer du?

Denne forårssæson inviterer LEGO® House i Billund familier ind i en verden, hvor LEGO leg får lyd, bevægelse og rytme. F...
30/03/2026

Denne forårssæson inviterer LEGO® House i Billund familier ind i en verden, hvor LEGO leg får lyd, bevægelse og rytme. Fra Klodser til Klang gør LEGO klodser til mere end byggeri - de bliver til musik, samarbejde og fælles oplevelser, som kan mærkes i hele kroppen. Her kan børn og voksne sammen udforske, hvordan kreativitet kan bygges, høres og deles - kun i LEGO House.

MINI CHEF åbner igen den 20. marts! 🧑‍🍳 Her er et lille smugkig på, hvad vi har lavet de sidste par måneder 🏗️🧱
13/03/2026

MINI CHEF åbner igen den 20. marts! 🧑‍🍳 Her er et lille smugkig på, hvad vi har lavet de sidste par måneder 🏗️🧱

Hvert år lancerer LEGO® House et nyt eksklusivt produkt - bygget i LEGO klodser og forankret i hjembyen for LEGO legen. ...
20/02/2026

Hvert år lancerer LEGO® House et nyt eksklusivt produkt - bygget i LEGO klodser og forankret i hjembyen for LEGO legen.

I 2026 er vi stolte af at afsløre det 7. sæt i Special Edition‑serien: I ❤️ Billund (40507). Et sæt, der hylder Billund, ikke kun som et sted, men som det følelsesmæssige og kreative udgangspunkt for LEGO leg - hvor oprindelse, fantasi og tilhørsforhold smelter sammen.

Sættet kan købes i LEGO House LEGO Store fra 1. marts 2026.

NYHED: Level 1 i LEGO® Masters AcademySpring ud i Level 1 - Splash into the Bricks, og begynd din dyreinspirerede bygger...
08/02/2026

NYHED: Level 1 i LEGO® Masters Academy
Spring ud i Level 1 - Splash into the Bricks, og begynd din dyreinspirerede byggerejse. Byg dit helt eget plaskende dyr, og lær sjove tips og tricks undervejs. Og det bedste af det hele er, at du må tage din kreation med hjem, så eventyret kan fortsætte efter dit besøg.

Mangler du en oplevelse for hele familien i vinterferien?Så kom i LEGO House! Her er, hvad du kan opleve i LEGO House i ...
06/02/2026

Mangler du en oplevelse for hele familien i vinterferien?

Så kom i LEGO House! Her er, hvad du kan opleve i LEGO House i vinterferien:
🐯 Oplev vilde LEGO dyr
🎨 Få lagt ansigtsmaling den 8. og 15. februar
🦖 Hjælp med at fodre dinosaurerne i Masterpiece Gallery
🏆 Byg med en LEGO Masters legende i LEGO Masters Academy den 9. februar
🧱 Byg dine vildeste idéer i hele LEGO House

Velkommen i LEGO vildmarken LEGO House! Gigantiske LEGO dyr er flyttet ind - store, imponerende og umulige at overse. De...
31/01/2026

Velkommen i LEGO vildmarken LEGO House! Gigantiske LEGO dyr er flyttet ind - store, imponerende og umulige at overse. De er klar til at tage imod eventyrere, dagdrømmere og alle, der er helt vilde med at tage mindeværdige billeder 🐼🐯🦁

Kan opleves fra 29. januar til 17. marts.

Selvom LEGO House er lukket, sker der masser i huset 👷🧱Vi sørger for, at alle detaljer er perfekte, når vi åbner igen de...
15/01/2026

Selvom LEGO House er lukket, sker der masser i huset 👷🧱

Vi sørger for, at alle detaljer er perfekte, når vi åbner igen den 29. januar 🙌 Vi håber at se dig der!

Vi har slået vores rekord! 🏆 Gæsterne i LEGO House har bygget 56953 hjerter til   ❤️🎁Hvert hjerte, der er bygget i LEGO ...
30/12/2025

Vi har slået vores rekord! 🏆 Gæsterne i LEGO House har bygget 56953 hjerter til ❤️🎁

Hvert hjerte, der er bygget i LEGO House, i hjem eller i butikker rundt om i verden, har hjulpet LEGO Koncernen med at donere LEGO sæt til børn i nød over hele verden ✨ 🎉

Glædelig jul fra LEGO House 🎄✨
23/12/2025

Glædelig jul fra LEGO House 🎄✨

Adresse

Ole Kirks Plads 1
Billund

Underretninger

Vær den første til at vide, og lad os sende dig en email, når LEGO House sender nyheder og tilbud. Din e-mail-adresse vil ikke blive brugt til andre formål, og du kan til enhver tid afmelde dig.

Kontakt Virksomheden

Send en besked til LEGO House:

Del