Výstavy jsou realizovány v rámci oboru Kurátorská studia na FUD UJEP. Výstavní koncept Galerie Billboart pro rok 2022 nese název „Samota napříč roky“ a zahrnuje celkem tři výstavy na velkoformátových plakátovacích plochách, přičemž spojovacím ústředním tématem je samota. Samota, jakožto fenomén, který se stal součástí života mnoha lidí. Pocity osamění, kdy člověk je vytržen ze společnosti, stojí n
a jejím okraji a postupně se z pouhého pocitu může stát i psychická paralýza, která jedince nakonec může zcela vyloučit ze společnosti. Samota je často spojována s duševním stavem těch, kteří vedou osamělý život, ale opak může být pravdou. Postihuje jak mladistvé v dospívajícím věku, tak i seniory v domovech důchodců, či děti, kterým není dána dostatečná péče. Kurátorky se v projektu věnují samotě jak v raném, dětském věku, tak i v pozdějším letech dospívajícího, či dospělého člověka, až k seniorům, kteří často tento duševní stav prožívají. Jejich cílem je poukázat na důležitost citlivého tématu, o němž se povětšinou hovoří v tichosti. Kurátorky projektu jsou studentky oboru Kurátorská studia Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem: Jana Šedivá, Alžběta Svobodová
Kontakt: [email protected]