Już wtedy przygotowywane są plany, preliminarze, ustalane terminy. Następnie wysyłane są regulaminy i zaproszenia do wzięcia udziału w projekcie. Przedsmak przygody... "Mojej Przygody w Muzeum", czyli Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży. A potem w maju zaczynają przychodzić na adres Muzeum Okręgowego w Toruniu pierwsze paczki. Większe, mniejsze, lekkie i ciężkie, czasem o
gromne pudła, niekiedy rulony. W czerwcu mały pokoik w Dziale Edukacji w całości zajęty jest przez nadsyłane prace. Pracownicy, stażyści i wolontariusze pieczołowicie rejestrują każde dzieło młodego artysty. Później następuje podział prac na grupy wiekowe (5-6 lat, 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-18 lat) i grupę osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz przygotowanie ich do obrad Jury. Każda sala na I piętrze Ratusza zyskuje barwny kobierzec z układanych jedno przy drugim dzieł. Na parapetach pięknie prezentują się prace ceramiczne, rzeźby, nowoczesne instalacje. Po całodziennych obradach Jury podejmuje ostateczne decyzje. Przyznawane są równorzędne nagrody i wyróżnienia, a ponad dwieście prac zostaje zakwalifikowanych na ekspozycję pokonkursową. W lipcowe i sierpniowe dni przygotowywana jest wystawa - prace na nią zakwalifikowane są przyklejane na passe-partout i uzupełniane podpisami, a następnie oprawiane w ramy. Na naszych oczach tworzy się jedyna w swoim rodzaju galeria, w której swoją twórczość prezentuje jednocześnie około 250 młodych artystów. Redagowany jest folder pokonkursowy i przygotowywany wernisaż. Wreszcie wczesną jesienią następuje uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej. Laureaci, podekscytowani i wzruszeni, odbierają dyplomy oraz nagrody i z dumą oglądają własne prace, docenione przez jurorów i prezentowane w salach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Mija jesień i kończy się wystawa pokonkursowa. Większość prac trafia do archiwum Muzeum, ale część z nich będzie przedmiotem bożonarodzeniowej aukcji charytatywnej. Zebrane podczas licytacji fundusze zapewnią dzieciom i młodzieży z małych podtoruńskich ośrodków udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych.