Owocem tej pamięci stała się pierwsza w Polsce wystawa prac Hansa
Bellmera, zrealizowana w 1996 roku przez Marka Zielińskiego w ramach festiwalu Ars Cameralis. W roku 2000 zawiązało się Towarzystwo Bellmer. Tę skrótową i celną nazwę stowarzyszenia zaproponował
Henryk Waniek. Towarzystwo wyrosłe w środowisku artystycznym Katowic łączy równieź wiele osób spoza
Śląska. Obecny zarząd stowarzyszenia
stanowią Ewa Ambroziak, Elżbieta Wilczyńska-Lewandowska, Roger
Urbanowicz i Aldo Vargas Tetmajer. Cele stowarzyszenia, dość szerokie, określa statut. Piastowska 1, piąte piętro, zaadaptowany strych, to pracownia artystyczna do której 63 lata temu (w roku1960)
wprowadzili się Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz. Ponad pół wieku Pracowni to barwna opowieść, której
różne wątki, jak neoawangarda, ezoteryka, psychodelia czy buddyzm, by wymienić przynajmniej niektóre,
znajdą swoje odbicia i ślady w naszych działaniach wydawniczych i warsztatowych.
2001-2003
Towarzystwo jest producentem widowiska teatralno-muzycznego OFFICINA FERRARIA ABO…? nawiązującego
do poematu Walentego Roździeńskiego.
2001
Towarzystwo proklamuje rok 2002 „Rokiem Hansa Bellmera w Katowicach“, ponieważ 13 marca przypada 100
lat urodzin artysty.
2002
Towarzystwo wydaje okolicznościowy czterojęzyczny plakat (jeszcze do nabycia w siedzibie stowarzyszenia. Format 100x70 cm).
14-15 marzec. Odbyła się sesja „Wokół Hansa Bellmera. Życie i twórczość” przy współpracy Górnośląskiego
Centrum Kultury i Biura Wystaw Artystycznych. Wzięli w niej udział tacy autorzy jak Henryk Waniek, Krzysztof
Jurecki, Andrzej Przywara, Andrzej Kostołowski, Tadeusz Komendant, Agnieszka Maria Wasieczko, Marek
Zieliński, Michał Sporoń, Tadeusz Sławek. Kuratorem sesji był Andrzej Urbanowicz. W dwudniowych zajęciach
sesyjnych uczestniczyło ponad 150 osób. Obradom towarzyszyły pokazy reprodukcji prac Bellmera. Sesja
cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów.
16 listopad. W Muzeum Śląskim w Katowicach rocznicowa wystawa prac Hansa Bellmera zorganizowana przez
Ars Cameralis, przy współpracy Towarzystwa Bellmer. Zaprezentowano 34 grafiki i fotografie z kolekcji
spadkobierców Bellmera, Państwa Jean-Marie i Doriane Bihl-Bellmer. Byli oni obecni podczas otwarcia
wystawy, w której wzięli udział także Adam Boxer z Nowego Jorku i Eric Berinson z Berlina, marszandzi Galerii
Ubu. Na krótkiej sesji po otwarciu wystawy (na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach) wystąpili Krzysztof
Jurecki, Michał Sporoń i Marek Zieliński. Ta wystawa również cieszyła się wielkim zainteresowaniem mediów
i nieznacznym ze strony zakłopotanych instytucji oficjalnych. W przygotowaniu materiały z sesji i wystawy wraz
z dodatkowymi tekstami źródłowymi (traktat Hansa Bellmera).
2003
11 maj. OFFICINA FERRARIA ABO…? Misterium teatralno-muzyczne, w formie pokazu prac nad spektaklem
zostaje zaprezentowane w Górnośląskim Centrum Kultury. W pracach nad tym widowiskiem uczestniczyli: Ewa
i Paweł Ambroziakowie, Anna Duda-Niedziela, Antoni Gryzik, Magdalena Kozłowska, Saba Zuzanna Krasoczko,
Agata Krupa, Łukasz Krzywoń, Jacek Leginowicz, Mieczysław Eligiusz Litwiński, Mirosław Misiura, Bożena
Pędziwiatr, Mariola Poddemska, Marek Przybyła, Leszek Ptaszyński, Zenon Rochowski, Iwona Sitko-Urbanowicz,
Anna Skomra, Anna Stefanik, Agata Słowik, Andrzej Urbanowicz, Aldo Vargas-Tetmajer, Iza Walborczyk, Henryk
Waniek, Andrzej Witkowski. Listopad-grudzień. W BWA w Katowicach wystawa wystawa “Katowicki underground artystyczny po 1953
roku”. Kilka lat trwały przygotowania do wystawy, której pomysłodawcami byli Andrzej Urbanowicz i Henryk
Waniek, a kuratorem prof. Janusz Zagrodzki. Współpraca Towarzystwa Bellmer. Pokaz był przeglądem
katowickiej sceny niezależnej w tytułowym pięćdziesięcioleciu.
2004
28 kwiecień. Od tej daty, na ogół w środy - także w latach następnych - w Bellmer Cafe (mieszczącej się
w podziemiu sceny kameralnej Teatru Śląskiego) odbywały się organizowane przez Towarzystwo spotkania
poświęcone: antropologii kultury, mitologii, magii, sztukom hermetycznym i zagadnieniom pokrewnym. Castaneda, Crowley, czarostwo, modyfikatory świadomości, astrologia, Kabała, tarot, I Ching, Sheldrake,
szamanizm, Templariusze, Illuminaci, synchroniczność, Ta**ra, Runy, holografia mózgowa - to tematy
pojawiające się najczęściej. Wśród prowadzących spotkania byli: Jerzy Prokopiuk, Henryk Waniek, Adam Sikora,
Mieczysław Litwiński, Bogdan Mizerski, Łukasz Krzywoń, Paweł Graja, Marek Górny, Konrad Staszewski, Marek
Przybyła, Andrzej Urbanowicz i inni.
2005
“Gazeta Wyborcza” omawia publikację “Katowicki underground artystyczny po 1953 roku”, która ukazała
się kilka tygodni wcześniej. Autorem recenzji był Łukasz Kałębasiak:
“Dawno żadna książka poświęcona sztuce nie wpłynęła na mnie tak mocno, jak to wydawnictwo katowickiej
galerii BWA. Jest tam coś dla każdego: smakowite anegdoty i poważne rozważania teoretyczne. Nieznane, choć
może istotne dla historii sztuki szczegóły z życia śląskich artystów i poważne biogramy. Całość jest więc dość
nietypowa. Ale też sztuka i zajmujący się nią artyści byli nietuzinkowi. Chodzi przecież o twórczość uprawianą w
podziemiu przez prawdziwą bohemę, bez zgody cenzorów, a często pod obserwacją Służby Bezpieczeństwa. Z pozoru o bohaterach tej publikacji: grupie ST-53, Oneironie czy artystach grupy Arkat wiemy już sporo. Jednak
teraz do swoich tajemnic dopuszczają nas uczestnicy i najbliżsi świadkowie podziemnego życia artystycznego
Śląska. Choćby Jerzy Illg, obecny redaktor naczelny wydawnictwa Znak, który na przełomie lat 60. studiował w Katowicach i związał się ze środowiskiem skupionym wokół pracowni Andrzeja Urbanowicza
i Urszuli Broll. To katowickie poddasze przy ulicy Piastowskiej było wtedy miejscem niezwykłym. Przyciągało
młodych, długowłosych buntowników, żeby wymienić tylko Illga, Tadeusza Sławka czy Andrzeja Szewczyka”. Publikacja powyższa jest drugą częścią projektu wystawy o tym samym tytule. Ta monumentalna monografia
(jeszcze dostępna w BWA w Katowicach) omawia i dokumentuje działalności grup ST-53, Arkat, Oneiron,
i innych działań kultury niezależnej na Śląsku. Redakcja: Janusz Zagrodzki. Opracowanie: Stanisław Ruksza. 480
stron.
2005-2006
Pomiędzy Towarzystwem Bellmer a Landesmuseum w Ratingen, Nadrenia-Westfalia, zostaje nawiązana
współpraca w celu stworzenia wystawy i monografii kręgu Oneiron. W wyniku tych prac powstaje w 2006 roku
wystawa prezentowana w Ratingen, Jeleniej Górze, Bielsku Białej i Katowicach. Towarzyszy jej pierwsza
monografia Kręgu. Ta bogato ilustrowana i fascynująca publikacja przybliża dzieje katowickiego undergroundu, a jednocześnie
ukazuje Piastowską 1 i wczesne aktywności Towarzystwa Bellmer. Katowicki krąg ONEIRON nie był w istocie
grupą, raczej szeroką formacją artystyczną, w której splatały się doświadczenia neoawangardy z tendencjami
surrealistycznymi i ezoterycznymi. Zainteresowanie buddyzmem i taoizmem zaowocowało w połowie lat 70. powstaniem pierwszej wspólnoty buddyjskiej w Polsce. Esej Henryka Wańka wprowadza w „Mistyczną aurę Śląska“, jak głosi jego tytuł. Monograficzny artykuł Petera
Mrassa omawia legendarny projekt Czarnych Kart zrealizowany przez piątkę artystów: Urszula Broll, Antoni
Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz, Henryk Waniek. Większą część książki zajmuje autorskie
kalendarium sporządzone przez Andrzeja Urbanowicza rozpoczynające się w czasach mitycznych, jak w
fotoplastikonie pokazuje wybrane zagadnienia ostatniego półwiecza. Książka towarzyszyła wystawie kręgu
ONEIRON zorganizowanej w koprodukcji Oberschlesischen Landesmuseum w Ratingen i Towarzystwa Bellmer
w Katowicach, które są również jej wydawcami. Książka (po wcześniejszym zamówieniu jest dostępna w sieci
Empik).
2006
31 pażdziernik. Na Piastowskiej - pierwsza parada Halloween. Towarzyszy jej motto Witolda Gombrowicza
wyjęte z “Dzienników”: “Nic głupszego nie mogłoby się nam zdarzeć niż dalsze pielęgnowanie wstydliwości,
która nie dopuszcza do obnażenia. Polska i Polacy - to musi zostać rozebrane do naga, przynajmniej w sztuce”.
2007
W drugiej połowie roku, dzięki stypendium Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, realizowany jest
przez Andrzeja Urbanowicza we współpracy z Małgorzatą Borowską projekt “Schody dwunastu szuflad” i inne
działania performerskie.
2008
26 września. W siedzibie Towarzystwa przedpremierowy pokaz dokumentu PIASTOWSKA 1. Interesujący
wizualnie film jest opowieścią o miejscu a jednocześnie notatką spotkań, jakie odbyły się 20 i 21 czerwca 2008
pod tymże adresem. Był to inicjalny – po trzydziestu latach – zjazd pierwszej grupy buddyjskiej w Polsce,
powstałej właśnie tutaj. Z okazji siedemdziesięciolecia Urbanowicza Duet Sol et Luna (Mieczysław i Saba Litwińscy) odegrał koncert,
który wzbudził entuzjazm przybyłych. Poza tym tego wieczoru (20 czerwca) Pracownia gościła także kilkunastu
młodych artystów zaproszonych przez Galerię Kronika, prowadzoną wówczas przez Sebastiana Cichockiego. Na kanwie wypowiedzi osób wtedy obecnych powstał obraz w reżyserii Macieja Muzyczuka.
13 październik. Współorganizowany przez Towarzystwo Bellmer premierowy pokaz filmu “PIASTOWSKA 1”
w katowickim kinie Światowid. Oprócz projekcji i spotkania z twórcami i producentem filmu, zaprezentowano
zdumionym widzom pokaz tańca orientalnego w wykonaniu Surayi oraz humorystyczny show funeralnoerotyczny.
31 październik. Na Piastowskiej miała miejsce organizowana przez stowarzyszenie Doroczna Maskarada
Halloween, której celem jest rozwijanie twórczej inwencji. Punktem wyjścia była swobodna adaptacja
fragmentu powieści Michała Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Powstały interesujące zapisy wideo
i fotograficzne z tego spotkania, na które przybyło wiele osób z poza Katowic.
29 listopad. „Spotkanie z czeskim surrealizmem – Svankmajer”. Omówienie twórczości i filmy czeskiego artysty
przedstawił Jan Przyłuski.
2009
Styczeń. Od początku roku do czerwca 2009, dwa razy w miesiącu, w Górnośląskim Centrum Kultury
w Katowicach, odbyło się dwanaście wykładów/spotkań prowadzonych przez Andrzeja Urbanowicza, podczas
których artysta prezentował swoje, niekiedy kontrowersyjne wizje związane ze sztuką i kulturą. Towarzystwo
Bellmer brało udział w aranżacji i przygotowaniu medialnych projekcji związanych z tymi wykładami.
28 luty. W siedzibie stowarzyszenia odbyło się spotkanie z Krzysztofem Lewandowskim z Warszawy, tłumaczem
i wydawcą. Spotkaniu towarzyszyły projekcje materiałów filmowych związanych z przemianami świadomości.
13 marca. Obchodzone na Piastowskiej 107 urodziny Hansa Bellmera zebrały kilkudziesięciu miłośników artysty
z całego kraju. Współuczestniczyli oni w tworzeniu instalacji „ Ołtarz Bellmera”. Pod tym samym tytułem
Małgorzata Borowska i Andrzej Urbanowicz przedstawili performens inspirowany jego sztuką. Surrealistycznemu spektaklowi towarzyszyła muzyka Johna Zorna (Naked City). Jan Przyłuski roztoczył przed uczestnikami panoramę „Hans Bellmer we współczesnej kulturze”, ilustrowaną
przeźroczami oraz fragmentami filmów i gier komputerowych.
21 marca. W Dzień Wiosny miała miejsce zorganizowana przez Małgorzatę Borowską spektakularna akcja
miejska „Follow the White Rabbit”.
12 czerwca. Drugi Zjazd pierwszej grupy buddyjskiej - z udziałem zainteresowanych obserwatorów. Szereg
interesujących wypowiedzi: Adam Sobota „Prace nad przekładami Zen”; Krzysztof Kosior „Zen a sprawa polska”;
O. Jan Mirosław Bereza OSB; Lesław Kulmatycki “Od elitarnego do popularnego wymiary Zen”; Kanzen
Maślankowski „Wpływ Piastowskiej na rozwój buddyzmu w Polsce”; Jan Sar „Historia Kamieńczyka”; Krzysztof
Lewandowski „Okno”; Janusz Korbel; Antoni Szoska; Zbigniew Miłuński „Doświadczenie Zen z perspektywy lat”;
Jarosław Markiewicz „Percepcja Zen w Polsce w latach 70”; Bolesław Rok „Wolność w systemie zniewolenia. Rozmowy o polskiej kontrkulturze”. Teksty te znajdą się w przygotowywanej publikacji o początkach buddyzmu w Polsce.
17 września. „Wokół Bellmera” – współorganizowane przez Towarzystwo Bellmer w Teatrze Śląskim spotkanie
poprzedzające mającą nastąpić za tydzień premierę „Świat jest skandalem” Tomasza Mana. W panelowej
rozmowie o miejscu Bellmera w Katowicach wzięli udział Andrzej Urbanowicz, Marek Zieliński i autor
a jednocześnie reżyser spektaklu.
21 września. Pokaz reprodukcji prac Hansa Bellmera z zasobów stowarzyszenia z okazji premiery spektaklu
„Świat jest skandalem”, foyer Sceny Kameralnej Teatru Śląskiego.
23 września. „Przekraczając neurozę”, spotkanie i warsztat prowadzone przez Billa Karelisa, czasowo
przebywającego w Polsce ucznia Chogyama Trungpy, powszechnie znanego pioniera odkrywania Zachodowi
tradycji Tybetu. Bill Karelis urodził się w Bostonie a mieszka w Kolorado. Od 1974 roku praktykuje medytację. Problemy koncentracji przybliża pracownikom i opiekunom społecznym w więziennictwie, również polskim. Prowadzi grupy praktykujących w 80 więzieniach na świecie. Wydarzenia organizowane po roku 2011
(współprace kuratorskie/produkcja wydarzeń)
Poniższe wydarzenia organizowane były w ramach działalności fundacji Oneiron.
14.10.2011 – Galeria Czas -Wystawa ostatniego cyklu malarskiego Andrzeja Urbanowicza „Listy do Eris”. Kurator Marek Zieliński.
27.10.2011 – Pracownia:Organizacja i prowadzenie spotkania Z fusów chaosu cz.1. Rozmowy na temat życia
i twórczości Andrzeja Urbanowicza połączona z projekcją filmu prezentującego jego sylwetkę. W dyskusji udział
wzięli: prof. dr hab. Tadeusz Sławek Aldo Vargas-Tetmajer, Leszek Ptaszyński, Łukasz Berezowski, Małgorzata Borowska.
05.11.2011 – Galeria Przejazd - wystawa cyklu graficznego Andrzeja Urbanowicza „Na Hiroshige” 26.08.2012 -
URBANart – akcja upamiętniająca postać Andrzeja Urbanowicza współrealizowana z CKK Katowice. Kurator Leonard Stankiewicz i Małgorzata Borowska.
01.10.2012 – Pracownia Piastowska 1 - Wykład Aczarii Fenji Heupers „Prawdziwe życie i ścieżka uważności”
28.09.2012 – Piastowska 1- w ramach festiwalu Ars Independent odbył się pokaz specjalny filmu Phantom Love
oraz spotkanie z autorką Niną Menkes. Wprowadzenie autorstwa Małgorzaty Borowskiej.
12.10.2012 - Wernisaż wystawy "Jestem Energią" na wystawie zostało zaprezentowane
współczesne malarstwo wielkoformatowe. Prace zostały wkomponowane w industrialną przestrzeń jednej z hal
Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach. Obrazy powstały pod kierunkiem Andrzeja Urbanowicza,
w ramach trzydniowych warsztatów przeprowadzonych w 2010 roku w Katowicach.
18.10.2012 Oprowadzanie po pracowni i wygłoszenie wykładu o Andrzeju Urbanowiczu w ramach projektu
Poezja Tu i Teraz realizowanego we współpracy z Instytucją Kultury Miasto Ogrodów. Prowadzone przez Małgorzatę Borowską.
5.11.2012 Pracownia Piastowska 1- Premiera czytana jednoaktówki "Echnaton i Eris" autorstwa Ingmara
Villqista.
10.12.2012 -Pracownia Piastowska 1- w ramach programu „Projekt Metropolis" odbyło się spotkanie
pt: MIŁOŚĆ I MEDYCYNA. GRA WSTĘPNA. W spotkaniu udział wzięły:
AGNIESZKA TABORSKA, EWA MAŁGORZATA TATAR, PATRYCJA ORZECHOWSKA. Kuratorem projektu był Stach Ruksza
14.02.2013 – Pracownia Piastowska 1-organizacja spotkania Je Desi Rinpoczego w ramach rezydencji Karma Kamsang.
13.03.2013 – Galeria El, Elbląg - Wystawa cyklu graficznego Andrzeja Urbanowicza. Kuratorka Anna Fellke.
21.06.2013 – współpraca merytoryczna i udział w wystawie Powrót do Korzeni. BWA Bielsko Biała
04.07.2014 – Pracownia Piastowska 1-10 dniowa rezydencja studentki Katowickiego wydziału Historii Sztuki
Samueli Słoń
29.08.2014 – Pracownia Piastowska 1 - performance Kuby Wojnarowskiego
09.04.2015 w Muzeum Historii Katowic wystawa Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI
współpraca kuratorska Marek Zieliński, Ewelina Krzeszowska, Małgorzata Borowska
05.08.2015 – Wystawa prac Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza w Galerii Intymnej Domu Oświatowego
Biblioteki Śląskiej w ramach jubileuszowej wystawy pt:”Per Ars ad Astra” współpraca kuratorska Marek Zieliński i Ewa K***t.
24.09.2015 – Wypożyczenie prac Andrzeja Urbanowicza na wystawę organizowaną przez instytucję Ars
Cameralis pt: „Kobieta jest jak Sosnowiec” Kurator: Marek Zieliński
25-26.04.2015 w ramach festiwalu Jazz Art, odbyły się w pracowni Piastowska 1 dwa pokazy filmowe „ A Great
day in Harlem” i „Thelonious Monk: Straight, No Chaser” .- wprowadzenie w historię miejsca i obsługa
wydarzenia.
12.05.2015 - w Muzeum Historii Katowic odbyła się promocja katalogu oraz spotkanie wokół wystawy Urszuli
Broll i Andrzeja Urbanowicza Niebezpieczne związki z udziałem: Henryk Waniek, Irma Kozina Olga Dręga.
27.07.2015 – Pracownia Piastowska 1 - Warsztaty dla dzieci pt:”Twórcza Mandala” we wspólpracy z Biblioteką
Śląską. Prowadzenie Małgorzata Borowska.
31.08.2015 – Paryż Cité internationale des arts wystawa "Je brûle Paris!"/"Palę Paryż!" kuratorowanej przez
Stanisława Rukszę – współpraca merytoryczna przy eksponowanym na wystawie cyklu kolaży Andrzeja
Urbanowicza „Chaosu Świętość Niewyczerpana”
25.09.2015 – Jasny Dom. Kraków wystawa „Dzieci Szatana”- współpraca merytoryczna przy eksponowanym na
wystawie cyklu kolaży Andrzeja Urbanowicza „Chaosu Świętość Niewyczerpana”
21.11.2015 Pracownia Piastowska 1 - w ramach festiwalu Ars Cameralis odbyła się dyskusja pt: Twarze
Kontrkultury z udziałem Olgi Drendy, Rafała Księżyka i Jerzego Jarniewicza + koncert gitarowy w wykonaniu
Piotrka Zajdka i Piotrka Krępecia
5.12.2015 Kronika. Bytom. Wystawa ONEIRON & YAN TOMASZEWSKI "PISMO", na której zostały pokazane
czarne karty, zapisy i artefakty związane z działalnością katowickiej grupy Oneiron.
03.04.2016-Pracownia Piastowska 1 - Rezydencja studenta wydziału Historii sztuki w
Katowicach-Sebastiana Łąkasa
06.2016 – Pracownia Piastowska 1-Wystawa i koncert Rafała Koseli
07/09.2016 – Pracownia Piastowska 1- realizacja programu stypendialnego Andrzej Urbanowicz – archiwizacja
zbiorów
10.2016 – 09.2017 – Pracownia Piastowska 1- Cykl improwizowanych prób muzycznych z udziałem Artura
Rumińskiego, Michała Kuźniaka, Małgorzaty Gorol i Małgorzaty Borowskiej
20.10.2017 – Pracownia Piastowska 1 - wystawa kolaży pt:„Dendrofile” Marka Przybyły i Krzysztofa Szlapy +
koncert w wykonaniu Katarzyny Stolarskiej i Grzegorza Stępnia
21.10-22.11- Pracownia Piastowska 1- Realizacja festiwalu muzycznego Dźwięk Piastowskiej 1 w którym udział
wzięli: John Lake, Dunno recordings: Filip L**h i Lutto Lento, Rafał Iwański, Artur Rumiński, Ciche Echa
23.11.2017 – Pracownia Piastowska 1-Spotkanie z serbskim artystą Żarko Alekscić-współpraca z galerią Minus 1
artspace
10.2017-02.2018 – Pracownia Piastowska 1- Cykl środowych spotkań filmowych z Davidem Attenborough –
prowadzenie Grzegorz Kurek
02-04 – 2018 – Pracownia Piastowska 1 - Cykl warsztatów wokalnych/spotkań z Emisją Głosu prowadzenie
Maciej Wachowiak
13.05.2018 – Festiwal Lava współudział w panelu pt:”Wykroczyć poza realizm. Keneth Anger i ruchy
kontrkulturowe”
04.2018 – Pracownia Piastowska 1- Realizacja nagrania zespołu ARRM
06.2018 – Pracownia Piastowska 1 - Wernisaż wystawy cyklu graficznego Andrzeja Urbanowicza
pt:”Holenderskie Historie”+pokaz filmu THX GOD autorstwa Michała Kopaniszyna i Szymona Padoła oraz dyskusja prowadzona przez Grzegorza Kurka+ Koncert Gaap Cult –(pracownia i mieszkanie)
27.07.2018 – Pracownia Piastowska 1- Pokaz performatywnego tańca Butoh w wykonaniu Anny Juniewicz
i Wojtka Matejki + koncert Radosława Kamińskiego Ab Intra
09.11.2018 – Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni pt: „Dzieci Światła”. Kurator: Stach Ruksza galeria BWA Bielsko Biała.
10.11.2018 – Spotkanie w pracowni towarzyszące wystawie z udziałem: Anny Cieplak, Olgi Drendy, Pawła
Gawlika, Sebastiana Łąkasa, Dariusza Misiuny, Małgorzaty Borowskiej,Stanisława Rukszy, Laury Waniek + koncert Mchy i Porosty
29.04.2019 – Pracownia Piastowska 1 - Realizacja słuchowiska we współpracy z Anną Cieplak i Regionalnym
Instytutem Kultury
06.2019 – Pracownia Piastowska 1- Realizacja filmu inspirowanego postacią Hansa Bellmera pt: „ Kattowiz”
Reżyseria: Michał Piotrowski Produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
07.2019 – Pracownia Piastowska 1- Realizacja nagrania słuchowiska „ W Śnialni” Produkcja: Michał Kuźniak
zespół Furia Współpraca: Teatr Stary w Krakowie
19.11.2019 – Stolarska/Krupowicz Gallery: W ramach kuratorskiej wystawy Stacha Rukszy pt:”Nephente”-
prezentacja cyklu graficznego Andrzeja pt:”Holenderskie Historie”
21.11.2019 – współudział Andrzeja w wystawie poświęconej tematyce listów i pisma pt:”Tam gdzie ciebie nie
ma” organizowanej w galerii Trafo w Szczecinie
15.12.2019 – Studio Utopia Olga Drenda i goście: udział w rozmowie o możliwościach autonomii i budowaniu
własnych osobnych społeczności.
31.12. 2019 – Pracownia: Rytuał przenoszenia piosenki w czasie – wystawa rysunków i performance
w wykonaniu Bartosza Zaskórskiego Współpraca: Jakub Gawkowski, Milen Jaglan, Małgorzata Borowska
19.07.2020 - Pracownia Piastowska 1 - „ Konstelacje cz.1” – wystawa Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza,
Prezentacja archiwum Piastowskiej 1, Występy performatywne w wykoniu : Grupa Kastracja, Małgorzata
Borowska, Artur Rumiński, Grzegorz Stępień. Wspópraca kuratorska Jakub Gawkowski i Małgorzata Borowska.
08.08.2020 - Pracownia Piastowska 1 – „Uroboros po Śląsku” – zbiorowa wystawa artystów młodego pokolenia
+ koncerty współpraca: galeria GŚF, Przestrzeń artystyczna Gwar, Klub Królestwo
09.09.2020 – współudział Urszuli i Andrzeja w zbiorowej wystawie pt: „ Życie Obrazów” Organizator: Fundacja
Stefana Gierowskiego