Kollaboratórium

Kollaboratórium A civil társadalom és a színházi alkotók együttműködésén alapuló pécsi független színház - alap. 2019

Tegnap írtam arról az érzésről, amit újra és újra tapasztal a függőség felé sodródó fiatal és amit tompítani szeretne a ...
29/05/2026

Tegnap írtam arról az érzésről, amit újra és újra tapasztal a függőség felé sodródó fiatal és amit tompítani szeretne a használat által.

Mert bizony "amikor itt van, akkor rossz. És nem akarod ezt érezni. Már megint…
És tudod is, hogyan kell nem érezni. Nem nagy ügy. Pár pohár. Pár slukk. Nincsen veled semmi baj. A többiek is ezt csinálják.
Ja. Csak a többiek pár év múlva abbahagyják, mert unalmassá válik. Mert nekik csak buli volt, meg szórakozás. De neked ugyanúgy jön újra és újra ez a vacak érzés és ugyanolyan rossz. Vagy kicsit rosszabb. És a megoldás is ugyanaz."

És itt az egyszerűség kedvéért csináltam egy hatalmas csúsztatást... Úgy fogalmaztam, mintha ezzel közben tisztában lennél.
De az a helyzet, hogy egyáltalán nem tudod!!!

Fogalmad sincsen róla, hogy mit érzel. Sokszor arról se, hogy érzel valamit. Az a csapda lényege, hogy ez egyáltalán nem tudatosul. Érzed, hogy valahogy sosem kerek a világ, hogy valahogy mindig jobb lenne máshol, máshogy, másokkal, máskor... De már fel se tűnik. Mert mindig ez volt.

És azt se tudod, hogy erre használsz. Fel se merül. Csak azt tudod, hogy használni jó. Mert olyankor jobb a kedved. Mert olyankor békében vagy önmagaddal. Mert olyankor jobban kedvelnek mások. Mert olyankor vicces vagy, felszabadult.

Az nem esik le, hogy máskor ez nem megy. Az meg főleg nem merül fel, hogy máskor miért nem sikerül?

És ez nagyon fontos. Mert a külvilág elítéli a szerhasználót. Mert azt feltételezik, hogy pontosan tudja, hogy mit csinál és úgy dönt, hogy akkor is csinálja. Pedig tudná máshogy is csinálni, csak nem akarja.

De miért nem? Akkor büntessük jól meg, hogy észhez térjen a kis rohadék!

Valójában csak nagyon sokára esik le a legtöbbünknek, hogy mi történik vele. És felfogni nem elég. Az okokat kellene orvosolni. Csökkenteni a szenvedésnyomást.
Addig nem fogsz leállni a fájdalomcsillapító szedésével, míg ordítva fogod a feldagadt térdedet, nem? Először a térdedet kell elfogadható állapotba hozni és utána lehet elhagyni a fájdalomcsillapítót.

Ezt mindenki tudja, ha fizikai fájdalomról van szó. Ha lelki fájdalomról, akkor nem.

Hát... valahogy így folytatódna a beszélgetés a tegnapi dal után.
Ilyen lesz ez az előadás, amire gyűjtünk.
Segíts te is, hogy létrejöhessen!
Itt:

Fiataloknak szeretnénk beszélni az addikció kialakulásáról személyes élmények alapján és dalokon keresztül. Majd a témáról, a felépülés lehetőségéről szakemberrel beszélgethetnek.

28/05/2026

Elgyötört ez az ősz
Megőröl majd a tél
Nem félek semmitől
Porhavat fúj a szél

Na persze, kinek nem volt spleen-es világfájdalma fiatalon?
Ki ne érezte volna úgy, hogy a végletekig el van csigázva, kilátástalan az élete és csak túlélésre van berendezkedve?
Pedig igazából nem is történt semmi nagy tragédia. Csak történnek az élet mindennapos dolgai, nehézségei.
Összekapod magad, hiszen fiatalok vagyunk, előttünk az élet!
És ez rendben is van.

A fura az, hogy ez rendszeresen megtörténik. Már megint itt van. Kicsit sajnálod magad, aztán kicsit szégyelled magad miatta. Megint megrázod magad. Néha kis szünet. Aztán megint elölről.
És amikor itt van, akkor rossz. És nem akarod ezt érezni. Már megint…
És tudod is, hogyan kell nem érezni. Nem nagy ügy. Pár pohár. Pár slukk. Nincsen veled semmi baj. A többiek is ezt csinálják.

Ja. Csak a többiek pár év múlva abbahagyják, mert unalmassá válik. Mert nekik csak buli volt, meg szórakozás. De neked ugyanúgy jön újra és újra ez a vacak érzés és ugyanolyan rossz. Vagy kicsit rosszabb. És a megoldás is ugyanaz.

Hány évnek kell eltelnie, míg rájössz, hogy te nem buliból csinálod, hanem öngyógyításra használod a szereket? Hogy ne fájjon? És hány év, míg rájössz, hogy azzal kell foglalkoznod, amire használod ezeket? Hogy foglalkoznod kellene magaddal? Hogy miért vagy mindig fáradt? Mi ez az állandó kiégés? Mitől van?

Ijesztő persze, mert a végén még kiderül, hogy semmitől. Magadtól. Attól a működéstől, ami neked teljesen természetes. És az mitől lett ilyen?
Aki idáig eljut és nyomozni kezd, az már elkezdte a felépülést.

Hát… Valahogy így képzelem. Dalokon keresztül beszélni arról, hogy miért lesz valaki függő….
Ebből állna az előadás, amire gyűjtünk.

Ha teheted, kérlek, segíts te is benne, hogy létrejöjjön:

https://adjukossze.hu/adomanygyujtes/ketrecharc-cimu-koncert-szinhazi-eloadas-letrehozasa-2228

25/05/2026

ADOMÁNYGYŰJTÉST INDÍTUNK!!!

CÉL: A KETRECHARC CÍMŰ KONCERT-SZÍNHÁZI ELŐADÁS LÉTREHOZÁSA!

A ketrecharcban nincs hová menekülni.

Bármi megengedett.

Életre-halálra megy a küzdelem.

(Nem az MMA nevű sportban, azt szigorúan szabályozták. Hanem a szó eredeti jelentésében.)

A függőség pontosan ilyen. A ketrec te vagy, az ellenség benned van. Az életedre tör és bármit megtesz, hogy megöljön. Nem tudsz elmenekülni, mert viszed magaddal mindenhová.

De le lehet győzni. Kemény küzdelem, de van rá esély.

Csak te tudod megcsinláni, de egyedül nem fog menni. Segítséget kell kérned.

Ahhoz, hogy segítséget kérj, be kell látnod, hogy baj van. De a betegség a tagadásra épül. Aki belátja, már megtette az első lépést. Ez a legnehezebb.

Fiataloknak szeretnénk beszélni erről az első lépésről. Meg arról, ami elvezet odáig.

A függőség kialakulásáról. Arról a végtelenül hosszúnak tűnő időszakról, amíg azt hiszed, hogy csak buli van. Hogy mindenki ezt csinálja. De azért már vannak aggasztó jelek. Csak nem akarod észrevenni. Meg persze nem is tudod, mik ezek a jelek. Valami nem oké. De majd minden jobb lesz...

Elképesztően hosszú az út a "buli van"-tól a "baj van" belátásáig. És senki nem is nagyon beszél róla.

Mi erről szeretnénk beszélni. Zenéken, dalokon keresztül.

Itt tudsz ebben segíteni (és bővebben informálódni is):

https://adjukossze.hu/adomanygyujtes/ketrecharc-cimu-koncert-szinhazi-eloadas-letrehozasa-2228

Hűvös szombat volt a múltkori.Kint szél cibálta a májusi lombokat és zuhogott az eső. Bent emberek és Pilinszky szövegek...
22/05/2026

Hűvös szombat volt a múltkori.
Kint szél cibálta a májusi lombokat és zuhogott az eső. Bent emberek és Pilinszky szövegek meg zene.
Nem volt tömeg a pécsbányai templomban.
De volt egy kölönleges közeg és egy mély találkozás.
És akik ott voltak, azt mondták, hogy nagyon megérte.

Judit Ruprech-nek köszönjük a fotókat!

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1385123726984037&type=3

Lezárul a mai projektzáró eseménnyel a "Pécs-kelet feljövőben" című Közös Értékeink pályázatból finanszírozott projektün...
17/11/2025

Lezárul a mai projektzáró eseménnyel a "Pécs-kelet feljövőben" című Közös Értékeink pályázatból finanszírozott projektünk, amit a Pécsbányai Közösségi Ház-at működtető Pécsbányai Kulturális Egyesülettel, mint főpályázóval, közösen vittünk végig.

Mostanában a visszajelzések gyűjtésével foglalkoztunk.
A képen a Kerek Világ Általános Iskola tanárainak és dolgozóinak játszunk éppen csapatépítő előadást. Ez az iskola Pécsbányán működik és kizárólag valamilyen módon akadályozott gyerekek járnak ide, vannak mozgásukban korlátozottak és a tanulásban akadályoztatott gyerekek is. Ennek megfelelően sok pedagógusra és segítőre van szükség, ez volt a legnépesebb tanári kar, akiknek játszottunk.

Tőlük például az a visszajelzés érkezett, hogy remekül szórakoztak az előadáson és a gyerekeknek is nagyon nagy élményt adott a Mesetérkép és a Bohócbrigád csapata, akik velük és nekik játszottak.

Ez az előadás nekünk is kiemelkedően jó élmény volt, ilyen aktív és humoros közönségünk ritkán van.

Itt is azt mondták, de mindenhonnan az jön vissza, hogy nagyon szeretnék folytatni a programot. A gyerekeknek is, a pedagógusoknak is szükségük lenne hasonló eseményekre minden évben.

Egyelőre nem látunk elérhető forrást a folytatáshoz. Pedig nagyon sok pécsi civil szervezet van, akiknek szintén lennének olyan programjaik, amiket bevonva hosszú éveken keresztül el lehetne látni ezt az intézményt is sokszínű és szórakoztató eseményekkel.

Igazán megérdemelné minden gyerek és minden pedagógus Pécs-keleten és országszerte mindenhol....
Rajtunk nem múlik, mi próbálkozunk tovább...



Az Európai Unió támogatásával. Az itt kifejtett tartalom nem feltétlenül tükrözi az Európai
Bizottság vagy a végrehajtó ügynökség (EACEA) álláspontját, kizárólag a szerzők gondolatait
és véleményét. A Bizottság és az EACEA semmilyen módon nem felelős ezekért.

A Sétatéri Óvoda Pécsbányán nagyon picike. Kevés gyerek jár ide, de a 2/3-uk hátrányos helyzetű. Sok hátránnyal érkeznek...
17/10/2025

A Sétatéri Óvoda Pécsbányán nagyon picike. Kevés gyerek jár ide, de a 2/3-uk hátrányos helyzetű. Sok hátránnyal érkeznek már az oviba is: Itt kell kialakítani a napirendet, megtanítani az alapvető szabálykövetést. És kulturális élményeket kell adni nekik, mert ők bizony szinte soha nem jutnak ilyenhez, a belvárosig sem jutnak el, nemhogy színházba vagy koncertre, múzeumba.

A gyerekekhez a Mesetérkép és a Bohócbrigád csapata látogatott el, a pedagógusokhoz a Tandem.
Azt az örömhírt kaptuk, hogy a gyerekek annyira élvezték a foglalkozásokat, hogy az egyébként az ovi életébe nehezen bevonható szülők is visszajelezték, hogy ezeket a programokat nagyon szerették a lurkók és A leprikónok átkát még ma is emlegetik az óvoda dolgozói. Pedig kicsit féltek, mikor megtudták, hogy ezt nem csak nézni kell, hanem interaktív előadás lesz. De hamar rájöttek, hogy így sokkal érdekesebb egy történet, ha ők is alakíthatnak rajta és remekül szórakoztak.
Nem mellesleg mi is.

Nagyon reméljük, hogy lesz folytatás...



Az Európai Unió támogatásával. Az itt kifejtett tartalom nem feltétlenül tükrözi az Európai
Bizottság vagy a végrehajtó ügynökség (EACEA) álláspontját, kizárólag a szerzők gondolatait
és véleményét. A Bizottság és az EACEA semmilyen módon nem felelős ezekért.

Lassan lezárul a Közös Értékeink projektünk, a visszajelzések összegyűjtéséneél tartunk...A Bártfa Utcai Általános Iskol...
15/10/2025

Lassan lezárul a Közös Értékeink projektünk, a visszajelzések összegyűjtéséneél tartunk...

A Bártfa Utcai Általános Iskolában két osztálynak, a tanári karnak csapatépítő eseményként és a nyári tábor résztvevőinek játszottuk A leprikónok átka című előadásunkat.

Azt a visszajelzést kaptuk, hogy mind a gyerekek, mind a tanárok nagyon élvezték a közös játékot, mert nagyon kell, hogy kizökkentsék őket a mindennapokból és történjen végre valami más. Különösen, ha az iskolán kívülről érkezik végre valaki, hogy friss levegő áramoljon be az osztályokba és a tanáriba is.

És mint a képen is látszik, a felnőtt előadás után ugyanaz történik, mint a gyerekeknél: Játékossá válnak a tanárok is és meg akarják érinteni, fel akarják próbálni az előadás kellékeit...

Folytatni kellene ezt a projektet is. Várnának minket vissza.
Be kellene épülnie ennek is az iskola szövetébe, minden évben jelen kellene lennünk.
Ez lenne a normális.

Jelenleg nem látunk rá forrást.
Természetesen keressük, nem adjuk fel.



Az Európai Unió támogatásával. Az itt kifejtett tartalom nem feltétlenül tükrözi az Európai
Bizottság vagy a végrehajtó ügynökség (EACEA) álláspontját, kizárólag a szerzők gondolatait
és véleményét. A Bizottság és az EACEA semmilyen módon nem felelős ezekért.

Ha már a nyári tevékenységek: Még az iskolaév végén nagyon belehúztunk a pécsi Művészeti Szakgimnázium diákjaival.Az uto...
30/07/2025

Ha már a nyári tevékenységek: Még az iskolaév végén nagyon belehúztunk a pécsi Művészeti Szakgimnázium diákjaival.
Az utolsó héten játszottuk nekik végig a teljes sorozatot: Két osztálynak egy-egy Szociopoly, Fapados revü és lezáró drámapedagógiai foglalkozás.
Ez az időzítés nem a mi perverziónk volt, egyszerűen nem volt máskor idejük ezeknek az osztályoknak. (Az év végi hőségben meg rendes órákat tartani, háááát.... Ugye-ugye...)

Mindenki nagyon a végét várta már az évnek, de ennek ellenére igazi találkozások születtek és azt gondoljuk, sikerült kölcsönösen megszeretnünk egymást a diákokkal. Viszont a híradások kicsit késve, de törve nem, itt jönnek szép sorjában...

A képen éppen azon filóznak a srácok/lányok, hogy mire vernének el egy jó kis lottó ötöst, no meg mennyit és kinek adományoznának belőle...
Azt kell mondjuk, bárcsak sok lottó ötösük lenne ezeknek a fiatoloknak, mert akkor a civil szervezeteknek is jobban menne mostanság...



Az Európai Unió támogatásával. Az itt kifejtett tartalom nem feltétlenül tükrözi az Európai
Bizottság vagy a végrehajtó ügynökség (EACEA) álláspontját, kizárólag a szerzők gondolatait
és véleményét. A Bizottság és az EACEA semmilyen módon nem felelős ezekért.

A nyári szünet sem a totális lazsálásé... hál' istennek!A Pécsbányai Közösségi Ház-zal közös Közös Értékeink pályázatunk...
29/07/2025

A nyári szünet sem a totális lazsálásé... hál' istennek!
A Pécsbányai Közösségi Ház-zal közös Közös Értékeink pályázatunk keretében a Meszesi Általános Iskola táborában játszhattuk A leprikónok átkát Balatonfenyvesen!
Piszkosul meleg volt. Inkább bementünk az ebédlőbe, minthogy a trópusokhoz nem szokott viking vitézeink hőgutát kapjanak az udvaron...
Így se volt nekik könnyű, mert kétszer is belepusztultak a küldetésbe, milyen szerencse, hogy három életük van a játékban!
Mission completed.
A skandináv vizeket bejárták, az átkot megtörték, azonnal utána pedig az egész tábor becsörtetett a magyar tengerbe.

(Amúgy mi is, csak kicsivel később...)



Az Európai Unió támogatásával. Az itt kifejtett tartalom nem feltétlenül tükrözi az Európai
Bizottság vagy a végrehajtó ügynökség (EACEA) álláspontját, kizárólag a szerzők gondolatait
és véleményét. A Bizottság és az EACEA semmilyen módon nem felelős ezekért.

Ma a pécsi Művészeti Szakgimnázium 10. és 11. osztályos diákjaival Szociopolyztunk."Képzőművészek, alapvetően az önálló ...
16/06/2025

Ma a pécsi Művészeti Szakgimnázium 10. és 11. osztályos diákjaival Szociopolyztunk.
"Képzőművészek, alapvetően az önálló munkához vannak szoktatva és kicsit nehezebben nyílnak meg"- figyelmeztettek a tanáraik.
Hááát... Ennél szeretetreméltóbb, együttműködőbb és nyitottabb társaságokkal ritkán találkozunk.
A tanáraik valószínűleg jól ismerik őket. Tehát vagy az előadás témája vagy a társasjátékos forma, esetleg a kettő együtt kellett hogy így hasson rájuk.
Holnap a Fapados revüt fogjuk játszani nekik.
Igazából alig várjuk...



Az Európai Unió támogatásával. Az itt kifejtett tartalom nem feltétlenül tükrözi az Európai
Bizottság vagy a végrehajtó ügynökség (EACEA) álláspontját, kizárólag a szerzők gondolatait
és véleményét. A Bizottság és az EACEA semmilyen módon nem felelős ezekért.

Cím

Pécs

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Kollaboratórium új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Kollaboratórium számára:

Megosztás

Kategória