28/04/2026
Kérdést feltenni nem is olyan egyszerű dolog. Valójában nagyon összetett tanulási folyamat, sokszor sokkal nehezebb jól kérdezni, mint válaszolni valamire.
A kérdezéshez és az interjú összeállításához pedig elengedhetetlen, hogy kapcsolódjunk az interjúalannyal. Kell legyen egy alaptudásunk, amiből kiindulva kérdezünk.
Ez történt ma, kint a napsütésben. Egy kicsit közelebb kerültünk Gárdonyi Gézához.
Beszélgettünk arról, hogy milyen ember volt, mi motiválta, milyen döntéseket hozott és miért fontos nekünk Ő ma. A gyerekek feltették azokat a kérdéseket, amiket szerettek volna megkérdezni tőle és megkértük az AI-t, hogy a rendelkezésünkre álló tudásanyagból válaszoljon nekünk úgy, mintha Gárdonyi lenne.
Kérdeztük a magányról, boldogságról, félelmeiről és arról is, mit üzenne a mai fiataloknak.
Az AI használatot kiemelten fontosnak tartom a 21. századi oktatásban és szívügyemnek érzem, hogy a gyerekek minél több olyan készséget elsajátítsanak az iskolában, hogy felelős, etikus és gondolkodó felhasználókká váljanak. Az már nem kérdés, hogy használják és használni is fogják. A kérdés az, hogyan használják és hogyan őrzik meg közben a saját hangjukat.
Az AI egy eszköz. Nem tud helyettünk gondolkodni, nem végzi el a feladatot, nem hoz döntéseket. Ez mind a mi kezünkben van. Jól és jót kérdezni pedig egy olyan kompetencia, ami nagyon fontos lesz a jövő iskolájában.
Gárdonyi pedig ezt üzenné a mai fiataloknak:
"Merjetek gondolkodni, olvasni és kérdezni. Ne csak a gyors szórakozást keressétek, hanem fedezzétek fel a történeteket, a múltat és önmagatokat is. A tudás, a barátság és a bátorság mindig érték marad — bármilyen korban él az ember."🥰