Fanni néni

Fanni néni Hiszem, hogy a legjobb tanulás élményen alapul. Megmutatom, hogyan lesz a gondolatból történet, a szövegből kaland, az érzésből alkotás és csoda.

Irodalom • Kreativitás • AI az oktatásban • Alkotás

      🫶🏻👑
27/05/2026

🫶🏻👑

Van valami varázslatos abban, amikor a gyerekek a fűbe heverednek egy könyvvel a kezükben. A nap melegíti a betűket, a s...
21/05/2026

Van valami varázslatos abban, amikor a gyerekek a fűbe heverednek egy könyvvel a kezükben.

A nap melegíti a betűket, a szél játszik a lapokkal, a mondatokat átjárja a friss fű illata.

Az olvasás élménye teljes fizikai élménnyé válik.

A fű szúrása a tenyéren és a lábakon - ez jelenlét.
A mondatok egymásba szövődése - jelentés.

A kettő együtt maga a nagybetűs IRODALOM.

Adj egy gyereknek könyvet és szabad eget - ezzel olyasmit adsz neki, amit senki nem vehet el tőle: saját, belső, igazi jelenlétet.

Igazi csodát.

🫶🏻🍀

15/05/2026

Híradó, 1552.

Az előző posztban arról írtam, hogyan generálnak a gyerekek AI-képet a Harry Potter adott részlete alapján. Hogyan kapcs...
08/05/2026

Az előző posztban arról írtam, hogyan generálnak a gyerekek AI-képet a Harry Potter adott részlete alapján. Hogyan kapcsolják össze a verbális és vizuális csatornákat.

Ma a folytatás következik – és ez egy egészen más szintű kihívás volt.

Ezúttal nem volt szöveg. Nem volt kiindulópont. Csak a saját képzeletükben megszületett képekre tudtak támaszkodni.

A feladat: Hunyd be a szemed, képzelj el egy sárkányt és fogalmazd meg olyan pontosan, ahogy csak tudod és írj róla egy promptot.

Egyszerűnek hangzik? Egyáltalán nem az. Emlékszem amikor ugyanezzel a csapattal egy évvel ezelőtt elkezdtünk megismerkedni a mesterséges intelligenciával és a prompt írás rejtelmeivel. Nagyon nehezen tudták szavakba önteni, utasításként megfogalmazni azt, amit a fejükben elképzetek. Ma már sokkal könnyebben vették az akadályokat.

A mentális képek sokszor megfoghatatlanok. Ott vannak a fejünkben, látjuk őket – de amint szavakba próbáljuk önteni, kicsúsznak a kezünkből. Milyen színű? Milyen a bőre? Hány szárnya van? Milyen a tekintete? Ezeket a kérdéseket általában sosem tesszük fel magunknak, de itt pontosan ez volt a feladat.

Ez a folyamat – a belső, képi gondolat nyelvi formába öntése – kognitív szempontból rendkívül összetett. Egyszerre fejleszti a gyerekekben a kreativitást, a szövegalkotást, a vizuális gondolkodást, a belső képek tudatosítását és a pontos, árnyalt önkifejezést – mindezt úgy, hogy közben egy pillanatra sem érzik tehernek. Nem véletlen, hogy ez is helyet kap a kutatásomban.

A végeredmény? A gyerekek nagyon elégedettek voltak és ez nem meglepő. Mert aki sikeresen szavakba önti, amit lát a fejében és aztán ott áll előtte a képernyőn... az egy különleges élmény.

Nagyon büszke vagyok rájuk.

Harry Potter + mesterséges intelligencia = varázslatos szövegértés és szövegalkotás a negyedik osztályban. A Harry Potte...
07/05/2026

Harry Potter + mesterséges intelligencia = varázslatos szövegértés és szövegalkotás a negyedik osztályban.

A Harry Potter olvasása közben az a feladatuk, hogy AI segítségével képet generáljanak – de nem egyszerűen csak megnyomnak egy gombot. Előtte szavakba kell önteniük, amit a fejükben látnak.

Ez pedig nem kis dolog.

Ahhoz, hogy egy jó promptot írjanak, először valóban meg kell érteniük a szöveget – a helyszínt, a hangulatot, a szereplőket, a pillanatot. Aztán el kell dönteniük, mi a lényeg és meg kell fogalmazniuk a belső képet – ami a komplex gondolkodás egyik legmagasabb szintje.

Ez egyszerre szövegértés, szövegalkotás, kreativitás és kritikai gondolkodás – egy feladatban.

Ennek a megközelítésnek a tudományos alapjait jelenleg is kutatom – a módszer elméleti hátterét a szakdolgozatomban kezdtem el megalapozni -, az eredményeket pedig ősszel egy nemzetközi konferencián is bemutattam.

Ami itt a gyerekekkel történik, az már túlmutat a hagyományos szövegértésen és szövegalkotáson. Valami újnak a küszöbén állunk… 😎🤗

A mai órán Norbertről olvastunk. Sokat nevettünk és beszélgettünk.

Norbert után mindenki saját sárkányt alkotott magának, amikről a következő bejegyzésben fogok mesélni.

    Kérdést feltenni nem is olyan egyszerű dolog. Valójában nagyon összetett tanulási folyamat, sokszor sokkal nehezebb ...
28/04/2026



Kérdést feltenni nem is olyan egyszerű dolog. Valójában nagyon összetett tanulási folyamat, sokszor sokkal nehezebb jól kérdezni, mint válaszolni valamire.

A kérdezéshez és az interjú összeállításához pedig elengedhetetlen, hogy kapcsolódjunk az interjúalannyal. Kell legyen egy alaptudásunk, amiből kiindulva kérdezünk.

Ez történt ma, kint a napsütésben. Egy kicsit közelebb kerültünk Gárdonyi Gézához.

Beszélgettünk arról, hogy milyen ember volt, mi motiválta, milyen döntéseket hozott és miért fontos nekünk Ő ma. A gyerekek feltették azokat a kérdéseket, amiket szerettek volna megkérdezni tőle és megkértük az AI-t, hogy a rendelkezésünkre álló tudásanyagból válaszoljon nekünk úgy, mintha Gárdonyi lenne.

Kérdeztük a magányról, boldogságról, félelmeiről és arról is, mit üzenne a mai fiataloknak.

Az AI használatot kiemelten fontosnak tartom a 21. századi oktatásban és szívügyemnek érzem, hogy a gyerekek minél több olyan készséget elsajátítsanak az iskolában, hogy felelős, etikus és gondolkodó felhasználókká váljanak. Az már nem kérdés, hogy használják és használni is fogják. A kérdés az, hogyan használják és hogyan őrzik meg közben a saját hangjukat.

Az AI egy eszköz. Nem tud helyettünk gondolkodni, nem végzi el a feladatot, nem hoz döntéseket. Ez mind a mi kezünkben van. Jól és jót kérdezni pedig egy olyan kompetencia, ami nagyon fontos lesz a jövő iskolájában.

Gárdonyi pedig ezt üzenné a mai fiataloknak:

"Merjetek gondolkodni, olvasni és kérdezni. Ne csak a gyors szórakozást keressétek, hanem fedezzétek fel a történeteket, a múltat és önmagatokat is. A tudás, a barátság és a bátorság mindig érték marad — bármilyen korban él az ember."🥰

Miért üljünk bent a teremben, ha kint a napsütésben is énekelhetünk? 🥰🌼🌞
26/04/2026

Miért üljünk bent a teremben, ha kint a napsütésben is énekelhetünk? 🥰🌼🌞

Április 22. 🌍🌎A Föld, amin élünk, nem adottság – hanem felelősség. Egy rajzóra, ahol vendégünk volt az irodalom. 🖋️📖Mert...
23/04/2026

Április 22. 🌍🌎

A Föld, amin élünk, nem adottság – hanem felelősség.

Egy rajzóra, ahol vendégünk volt az irodalom. 🖋️📖

Mert a környezettudatosság nem akkor válik valódivá, amikor tanulunk róla– hanem, amikor elkezdjük érezni. 🌱

Ha azt akarjuk, hogy a következő generáció megvédje ezt a bolygót, először szeretni kell őket megtanítani. Ezért hívtam el ma közénk a színek és szavak érzésteremtő erejét.

Gyönyörű munkák születtek! 🌼🥰🌷🌳

“Meg kell tanulni azt a sávot,
hol a kristály már füstölög,
és ködbe úszik át a fa,
akár a test emlékezetbe.

És a folyót a fák mögött,
vadkacsa néma szárnyait,
s a vakfehér, kék éjszakát,
amelyben csuklyás tárgyak állnak,
meg kell tanulni itt a fák
kimondhatatlan tetteit.”

(Nemes Nagy Ágnes)

🌼🥹😍🎼 csak egy átlagos szolfézs óra. 🤗Zene, ölelés, közös éneklés, vidámság. Kell ennél több?
21/04/2026

🌼🥹😍🎼 csak egy átlagos szolfézs óra. 🤗
Zene, ölelés, közös éneklés, vidámság. Kell ennél több?

Elkészült! Szép munka volt! Büszke vagyok Rátok! 🥰🌼 Jöhet a második forduló…😉
16/04/2026

Elkészült! Szép munka volt! Büszke vagyok Rátok! 🥰🌼 Jöhet a második forduló…😉

Ha valaki megkérdezi mi a legjobb dolog a munkámban: ezek az arcok! 🙃😉🥰Sok sikert srácok! Éljétek az álmaitokat!
15/04/2026

Ha valaki megkérdezi mi a legjobb dolog a munkámban: ezek az arcok! 🙃😉🥰

Sok sikert srácok! Éljétek az álmaitokat!

Cím

Budapest

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Fanni néni új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Fanni néni számára:

Megosztás

Kategória