05/05/2026
Srećan Đurđevdan svima koji slave! 💚
🌿 Đurđevdan – praznik proleća, radosti i zajedništva, slavi se 6. maja, i jedna je od najradosnijih slava u srpskoj tradiciji. Posvećen je Svetom Đurđu – simbolu pobede dobra nad zlom, ali i buđenju prirode i novom početku.
Nekada je označavao početak toplijih dana, izlazak stoke na ispašu i početak seoskih radova. Verovalo se da baš na Đurđevdan priroda ima posebnu moć, pa su se po starom običaju, ljudi na Đurđevdan umivali vodom u kojoj su cveće i trava, verujući da donosi zdravlje i sreću, a kuće i dvorišta kitili su se zelenilom.
Zanimljivo je da je Đurđevdan jedna od najčešćih krsnih slava kod Srba — slavi ga više od milion Srba, približno svaka sedma srpska porodica širom sveta.
🌸 Neka nam Đurđevdan donese zdravlje, radost, sreću i mnogo novih zajedničkih nastupa!
🌼 Najljepši običaji Đurđevdana:
• rano jutarnje umivanje vodom u kojoj su cveće i trava – za zdravlje i lepotu
• pletenje venaca od mladog bilja i cveća koji se stavljaju na kuće i kapije
• branje đurđevka, koprive i vrbovih grančica kao zaštita doma
• boravak u prirodi i zajednička okupljanja uz pesmu i igru
• slavska trpeza koja simbolizuje obilje i gostoprimstvo
Pišite nam u komentarima, slavite li ili idete li danas nekome na slavu i koji su stari običaji na Đurđevdan iz kraja odakle dolazite?